Mám otázky ohledně pozdního vyúčtování a nezaslaných přeplatků. Bydlím v pronajatém bytě (nájemní dům) od 23.10.2021. Nájemní smlouva byla na 2 roky, tedy do 31.10.2023. Poté jsme se s majitelem dohodli na pokračování v nájmu a prodloužili smlouvu dodatkem na další 2 roky tedy do 31.10.2025 s tím, že nájemné nám zvýší o 2.000 Kč.

V nájemní smlouvě máme sepsáno, že vyúčtování za služby bude probíhat jednou ročně. Předepsané zálohy máme za služby: teplo, ohřev vody, vodné, stočné, úklid společ. prostor, společ. el. , výtah. Elektřina v bytě je napsána na mě.   Po podpisu dodatku dne 1.11.2023 jsem emailem kontaktoval majitele bytu s tím, že bych chtěl požádat o vyúčtování za rok 2021 a rok 2022, které mi nebyly předloženy. Výmluvy majitelky probíhaly celý měsíc s tím, že potřebuje fotky vodoměru, že to musí spočítat za dva roky dohromady. Po několika urgencích na skutečnost, že vyúčtování za tyto roky již musí mít a proto není nutné vyúčtovat 2 roky společně nám bylo doručeno jakési majitelkou vytvořené vyúčtování, kdy nebyly ale uvedené žádné stavy, pouze částky. Rovněž chybělo odběrné místo a čísla vodoměrů.   Požadoval jsem tedy kopie originálního vyúčtování. Bylo mi tvrzeno, že žádné jiné dokumenty nemá, jen ty co mi zaslala.   30.11.2023 mi byly konečně doručeny ony dokumenty. Z nich vyplýval přeplatek za rok 2021 i rok 2022.
2021: 1.265 Kč
2022: 6.746 Kč
Dohromady tedy částka 8.011Kč. Bohužel se v tomto vyúčtování neshoduje poslední číslo ve v čísle vodoměru na studenou vodu.   Na mnoha portálech jsem se dočetl, že mohu za toto prodlení po pronajímateli požadovat až 50 Kč za každý započatý den z prodlení. Je tento níže uvedený výpočet správný a opravdu mohu tuto pokutu po pronajímateli požadovat?   Jak by měla vypadat a co by přesně měla obsahovat tato žádost? Mohu žádost o vyplacení zmíněných přeplatků požadovat zároveň s touto žádostí o uhrazení pokuty, nebo musím poslat písemně, každé zvlášť?   Vyúčtování za rok 2021  od 1.5.2022 do 30.11.2023, které trvalo 579 dní.
579 x 50 = 28.950
pokuta z prodlení: 28 950 Kč.
Vyúčtovaní za rok 2022
od 1.5.2023 do 30.11.2023, které trvalo 214 dní,
214 x 50 = 10.700
pokuta z prodlení: 10 700 Kč.
Součet
28.950 + 10.700 = 39.650
Celková částka: 39 650 Kč.   Děkuji. S pozdravem Eduard

ODPOVĚĎ:
Je to skutečně tak, můžete požadovat pokutu 50, - Kč za každý den prodlení s vyúčtováním.
Je možné požádat o uhrazení přeplatku a zároveň vyzvat k zaplacení pokuty za celé období prodlení. Nemusí to být zasláno dvěma dopisy. Pokud tak však učiníte, lze předpokládat, že se s pronajímatelkou dostanete do konfliktu, který může mít vliv na váš nájemní vztah. Ve výzvě je vhodné odkázat na Zákon č. 67/2013 Sb. , kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.