2013 byl na mě přepsán rodiči za života rodinný dům, tedy RD. Rodiče mají věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti, tedy břemeno dožití. 2015 otec zemřel a poté bez mé přítomnosti matka začala rozdávat bratrovi věci - motorovou pilu, starodávný flašinet, starou motorku, věci z garáže atd. Vše se děje, když nejsem doma. Má na to právo? Matka tvrdí, že si to může dát komu chce, že už jsem dostala dost.

ODPOVĚĎ:

Pokud je zřejmé, že se jedná o věci otce, nemůže bez projednání věcí v dědickém řízení matka věci rozdávat. Měl byste tedy trvat na to, že věci budou uvedeny v dědickém řízení jako dědictví po otci a domáhat se rozhodnutí, komu věci jako dědici připadnou. Je ale nutno věci identifikovat, tedy uvést nějakou jejich specifikaci, aby je notář mohl do dědictví pojmout.