Co je v exekuci substituční jmění?

8 odpovědí

Pěkný den, chtěla bych se zeptat, co si mám představit pod pojmem substituční jmění, děkuji.

Dobrý den. Substituční jmění je institut dědického práva. Je upraven § 1521 občanského zákoníku: Nesvěřil-li zůstavitel při nařízení svěřenského nástupnictví dědici právo s dědictvím volně nakládat, je vlastnické právo dědice k tomu, co nabyl děděním, jakož i k tomu, co nabyl náhradou za zničení, poškození nebo odnětí věci z dědictví, omezeno na práva a povinnosti poživatele. To neplatí, je-li věc z dědictví zcizena nebo zatížena za účelem úhrady zůstavitelových dluhů. Jedná se tedy o případ, kdy je v dědictví nabyt majetek pouze za účelem jeho správy pro následného dědice, ten exekutor nesmí zabavit.

A týká se to i darovací smlouvy na nemovitost?

Všeho, co nabydete jako substituční jmění.

Jestli tomu dobře rozumím, je tedy třeba Exekučnímu úřadu doložit jakým způsobem jsem majetek nabyla.

Mám v takovém případě i já využít právních služeb?

To záleží na Vás. Neznám Vás, ani celý Váš případ.

Můj případ je spíš jako zkušenost ze špatného hororu. Spostu věcí už jsem zařídila a i zaplatila. Děkuju za rady, ale asi takto veřejně psát schopná nejsem…