Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz ohledně dědického vyrovnání. 5/2023 mi zemřel otec. S bratrem jsme po něm oba zdědili automobil. Chceme se vyrovnat tím, že bratrovi auto nechám za předem domluvenou částku a rád bych věděl, zda stačí vyrovnávací smlouva, kterou mezi sebou uzavřeme nebo zda to musí proběhnout za přítomnosti notáře.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Vlastním půlku nemovitosti po babičce z otcovy strany, kterou jsem 2023 dostala darem od svého žijícího otce. Otec získal půlku domku dědictvím po babičce, druhou půlku získala teta. Teta zemřela v roce 1991, ale je stále v katastru nemovitostí uvedena jako vlastník poloviny nemovitosti. Jak jsem zjistila, dědické řízení bylo v roce 1991 zastaveno pro nedostatek majetku.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Je řádně sepsána darovací smlouva pro případ smrti na movité věci i nemovité věci zapsané v katastru ve prospěch obdarovaného, který není ze zákona účastníkem dědického řízení. Movité věci se stanou jeho majetkem okamžikem úmrtí dárce, ale nemovitosti zapsané v katastru spadnou do pozůsttalosti s povinností pro dědice předat je bezplatně obdarovanému.

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Existuje nějaký právní postup, jak zabránit snaše, která se ke mě nechová dobře, aby participovala na dědickém podílu, který po mě získá můj syn? Nechci omezit jeho ani vnučku, ale chci zabránit tomu, aby se prostřednictvím bezpodílového spoluvlastnictví manželů dostala k dědictví. Prozatím mám poslední vůli sepsanou a podepsanou před a spolu se třemi svědky, kde dědí různým způsobem dcera a syn. Děkuji za odpověď.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz na případné dědictví po mém manželovi. Jsme manželé 30 let, a máme 2 děti. Manžel má z předešlého manželství ještě další 2 děti. S manželem jsme postavili dům a hypotéka, pozemek i dům byl na katastru napsán na mě, vztahy totiž s dětmi z bývalého manželství nebyli dobré. Mám dotaz, kdyby manžel zemřel, stačí jeho závěť k tomu aby jeho první 2 děti nedědily?   Děkuji Albína.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Byla jsem v závěti stanovena správcem dědictví. A po úmrtí obou manželů i jediným dědicem. Manželé sepsali závěť. Pokud zemře manžel, veškerý majetek přechází na manželku a obráceně. Podotýkám, že manželství je bezdětné. Stalo se tak, že zemřel první manžel, za dva roky manželka. Byla jsem předvolána k předběžnému řízení.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Bratr 3/2023 náhle zemřel. Před svou smrtí veškeré matčiny úspory převedl na svůj účet, o čemž nevěděla ani matka. Napsal jsem za matku pohledávku za dědictvím, matka podepsala a já odnesl k notáři, který přidělil soud. S matkou nejsme dědicové. Dědictví spravují dědicové, uzavření v nedohlednu, dle notáře nespolupracují. Od té doby matka seniorka nemoci, hospitalizace, na vozíku.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V lednu 2024 zemřel můj nevlastní bratr, se kterým jsem nebyla 35 let v kontaktu. Bratr rodinu neměl, o smrti bratra nás (jsme 3 sestry) informovala Policie ČR. Pohřeb jsem zařídila já, tím jsem se stala kontaktní osobou pro notáře. Notář mě již pozval k jednání a podala jsme mu prvotní informace, které požadoval. Dědické řízení je na začátku a nebylo zdaleka ukončeno.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Měla bych dotaz ohledně dědění nemovitosti. Má babička zemřela a sepsala závět, kde odkazuje svůj byt mně. Babička měla dvě dcery, obě si zažádaly o vyplacení neopominutelného dědického práva. Jedna z dcer má na této nemovitosti zástavní právo v nějaké hodnotě na svou nemovitost. Jak se dá v tomto případě postupovat?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S manželem (76 let) žijeme společně přes 30 let. On má z prvního manželství syna, se kterým se přes 10 let neviděl, nestýkají se. Syn je zletilý, je mu 47 let.   Chtěla bych se optat, je možné nějakým způsobem vyřešit, aby v případě smrti manžela peníze které máme naspořené nedostal jeho syn? Je možné aby mi manžel peníze daroval - darovací smlouvou?