Svěření dítěte do pěstounské péče - informace
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Znění, výňatky, definice, texty
- Zveřejněno: 31. prosinec 2011
Pěstounská péče je druhým základním typem náhradní rodinné péče u nás. Na rozdíl od osvojení nemusí být dítě svěřované do pěstounské péče právně volné. Pěstoun není zákonným zástupcem dítěte a k dítěti nemá vyživovací povinnost. Stát proto na výživu dítěte v pěstounské péči přispívá částkou, která představuje cca 1,3 životního minima. Ročně bývá v ČR do pěstounské a poručenské (viz bod 3) péče svěřováno cca 700 dětí, z toho zhruba polovinu představují děti přecházející přímo od rodičů do péče příbuzných. Kolem 350 dětí bývá do pěstounské péče umisťováno z péče ústavní.
Pěstounskou péči upravuje zákon o rodině v ustanoveních §§ 45a) až 45d) takto:
Kdy lze dítě svěřit do pěstounské péče
-
Soud může svěřit dítě do pěstounské péče fyzické osobě, jestliže to vyžaduje zájem dítěte a osoba pěstouna poskytuje záruku řádné výchovy dítěte (§ 45a odst. 1).
-
Dítě může být svěřeno rovněž do společné pěstounské péče manželů (§ 45a odst. 2). Dávky pěstounské péče však náleží jen jednomu z manželů.
-
Před rozhodnutím o svěření dítěte do pěstounské péče je soud povinen vyžádat si vyjádření orgánu sociálně-právní ochrany dětí o tom, zda ten, kdo se má stát pěstounem, je osobou vhodnou pro výkon této péče (§ 45b odst. 1).
Práva a povinnosti pěstouna
-
Pěstoun je povinen o dítě osobně pečovat (§ 45c odst. 1).
-
Pěstoun při péči o dítě vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Nemá vyživovací povinnost k dítěti a právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti má jen v běžných věcech. O záležitostech nikoli běžných mají právo rozhodovat rodiče (zákonný zástupce). Domnívá-li se pěstoun, že rozhodnutí zákonného zástupce dítěte není v souladu se zájmem dítěte, může se domáhat rozhodnutí soudu (§ 45c odst. 2).
Zrušení pěstounské péče
-
Soud může zrušit pěstounskou péči jen z důležitých důvodů. Učiní tak vždy, když o to požádá pěstoun (§ 45a odst. 3).
-
Pěstounská péče zaniká dosažením zletilosti dítěte, tj. v jeho 18 letech.
Předpěstounská péče
-
Před rozhodnutím soudu o pěstounské péči může být dítě dočasně svěřeno rozhodnutím orgánu sociálně-právní ochrany dětí do péče budoucího pěstouna /tzv. předpěstounská péče/ ( § 45b odst. 2).
-
Jestliže je dítě v ústavní výchově z rozhodnutí soudu, není ke svěření dítěte do předpěstounské péče třeba souhlasu rodičů. V ostatních případech je k předpěstounské péči třeba souhlasu rodičů, pokud jsou zákonnými zástupci dítěte (§ 45b odst. 2).
-
Po dobu trvání předpěstounské péče náleží stejné hmotné nároky (dávky) jako v případě pěstounské péče, viz níže.
-
Budoucí pěstoun musí do tří měsíců od svěření dítěte do předpěstounské péče podat návrh na zahájení řízení o svěření dítěte do pěstounské péče, jinak rozhodnutí o předpěstounské péči pozbude platnosti (§ 45b odst. 2).
Zařízení pro výkon pěstounské péče
Pěstounská péče může být také vykonávána v zařízeních pro výkon pěstounské péče (tzv. skupinová pěstounská péče na rozdíl od tzv. individuální pěstounské péčevykonávané mimo tato zařízení). Na rozdíl od individuální pěstounské péče uzavírá pěstoun se zřizovatelem dohodu o výkonu pěstounské péče v zařízení a pobírá odměnu, která seposuzuje jako plat - je tedy zdravotně a sociálně pojištěn. Ostatní hmotné nároky resp. pěstounské dávky jsou shodné s dávkami individuální pěstounské péče.
Podrobnosti o výkonu pěstounské péče v zařízeních pro výkon pěstounské péče upravuje zákon č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí v ustan. §§ 44 až 47.
Dávky pěstounské péče
Hmotné nároky (dávky) pěstounské péče upravuje zákon č. 117/1995 Sb.o státní sociální podpoře v ustanoveních. §§ 36 až 43 takto:
- Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
-
Dítě svěřené do pěstounské péče má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Výše tohoto příspěvku za měsíc činí u nezaopatřeného dítěte dvojnásobek částky životního minima na osobní potřeby dítěte. V případě dítěte mladšího 18 let, které ukončilo povinnou školní docházku a nepřipravuje se na budoucí povolání, aniž by mu v tom bránily závažné zdravotní důvody, nebo pokud již pracuje, tj. nejde-li o nezaopatřené dítě, činí výše příspěvku 1,20 uvedené částky životního minima (§ 37 odst. 1,2).
-
V případě dítěte dlouhodobě nemocného nebo dlouhodobě zdravotně postiženého a dlouhodobě těžce zdravotně postiženého činí násobky částky životního minima na osobní potřeby k výpočtu výše příspěvku 2,10 nebo 2,60 a v posledním případě 2,80 (§ 37 odst. 3).
-
Příspěvek náleží i zletilému dítěti mladšímu 26 let, které bylo ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči, pokud trvale žije ve společné domácnosti s bývalým pěstounem a je nezaopatřené, tj. pokud se připravuje na budoucí povolání nebo ze zdravotních důvodů není takové přípravy ani výkonu povolání schopno (§ 38).
-
- Odměna pěstouna
-
Pěstoun, kterému bylo svěřeno dítě do pěstounské péče, má nárok na odměnu za výkon pěstounské péče, a to až do zletilosti dítěte a poté po dobu, po kterou má dítěnárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte (§ 40 odst. 1).
-
Výše odměny pěstouna činí měsíčně za každé dítě svěřené do pěstounské péče polovinu částky životního minima na osobní potřeby pěstouna (§ 40 odst. 2).
-
- Příspěvek při převzetí dítěte
-
Pěstoun má nárok na jednorázový příspěvek při převzetí dítěte (§ 41 odst. 1).
-
Výše tohoto příspěvku činí čtyřnásobek částky životního minima na osobní potřeby dítěte (§ 41 odst. 2). Pro srovnání lze uvést, že porodné činí pětinásobek této částky.
-
- Příspěvek na zakoupení motorového vozidla
-
Nárok na příspěvek na zakoupení motorového vozidla má pěstoun, který má v pěstounské péče nejméně čtyři děti nebo má nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o čtyři děti, včetně zletilých nezaopatřených dětí, pokud zakoupil osobní motorové vozidlo nebo zajistil nezbytnou celkovou opravu motorového vozidla a toto vozidlonepoužívá pro výdělečnou činnost (§ 42 odst. 1).
-
Výše příspěvku činí 70 % pořizovací ceny osobního motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč. Součet příspěvků za posledních deset let před podáním žádosti nesmí přesáhnout částku 200 000 Kč.
-
Zprostředkování osvojení a pěstounské péče
Zprostředkování osvojení a pěstounské péče upravuje zákon o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb. v ustanoveních . § 20 až § 27 takto:
-
zprostředkováním osvojení a pěstounské péče se rozumí vyhledávání dětí vhodných k osvojení nebo ke svěření do pěstounské péče a nalezení vhodných osvojitelů nebo pěstounů pro tyto děti. Provádí se pouze na žádost fyzické osoby, která má zájem stát se osvojitelem nebo pěstounem (§ 20 odst. 1),
-
zprostředkování osvojení a pěstounské péče v České republice zajišťují krajské úřady a ministerstvo práce a sociálních věcí , osvojení dětí z České republiky do ciziny nebodětí z ciziny do České republiky Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně (§ 20 odst. 2).
-
Zprostředkování osvojení se neprovádí v případě, že rodiče dali souhlas k osvojení dítěte ve vztahu k určitým osvojitelům a v případě pěstounské péče, podala-li návrh na svěření dítěte osoba dítěti příbuzná nebo blízká jemu či jeho rodině (§ 20 odst. 3).
-
Obecní úřad obce s rozšířenou působností vyhledává děti vhodné do osvojení a pěstounské péče i osoby vhodné stát se osvojiteli a pěstouny a vede o dětech i žadatelíchspisovou dokumentaci (§ 21 odst. 1).
-
Spisová dokumentace žadatele obsahuje žádost s osobními údaji, doklad o státním občanství nebo o povolení či hlášení k pobytu na území ČR, opis rejstříku trestů, který vyžaduje obecní úřad obce s rozšířenou působností a který obsahuje i zahlazená odsouzení, zprávu o zdravotním stavu předloženou žadatelem, údaje o ekonomických asociálních poměrech, písemné vyjádření žadatele, zda souhlasí s tím, aby po uplynutí dvanácti měsíců od zařazení do evidence byl zařazen také do evidence Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí za účelem osvojení dítěte z ciziny, písemný souhlas ke zjišťování potřebných údajů o způsobu života žadatele a vhodnosti výchovného prostředí, písemný souhlas s účastí na přípravě osob k přijetí dítěte do rodiny, a stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností k žádosti (§ 21 odst. 3).
-
Žádost o svěření dítěte do osvojení nebo pěstounské péče se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností místa bydliště žadatelů.
-
Obecní úřad obce s rozšířenou působností postupuje kopii spisové dokumentace o dítěti vhodném pro NRP a o žadateli neprodleně krajskému úřadu.
-
Odborné posuzování pro účely zprostředkování provádí krajský úřad nebo MPSV, jde-li o děti a žadatele, kteří jsou v evidenci tohoto ministerstva (§ 27 odst. 1).
-
U dětí se posuzuje úroveň tělesného a duševního vývoje včetně specifických potřeb a nároků a vhodnost NRP a jejích forem (§ 27 odst. 1).
-
U žadatelů se posuzuje charakteristika jejich osobnosti, jejich zdravotní a psychický stav, předpoklady vychovávat dítě, motivace žádosti, stabilita manželského vztahu a rodinného prostředí a další rozhodné skutečnosti (§ 27 odst. 1).
-
Odborné posouzení má být provedeno do 30 dnů ode dne zjištění všech potřebných skutečností (§ 27 odst. 1).
-
Ministerstvo a krajský úřad jsou oprávněny vyzvat žadatele k osobnímu jednání za účelem posouzení jejich předpokladů a skutečností rozhodných pro svěření dítěte. Spolupracují při tom s obecními úřady obcí s rozšířenou působností, obcemi, zdravotnickými a školskými i dalšími odbornými zařízeními, pověřenými osobami a s odborníky pro otázky výchovy a péče o dítě (§ 27 odst. 3).
-
Zaměstnanci ministerstva a kraje mohou navštívit nebo pozvat k jednání i dítě, je-li to přiměřené jeho věku a schopnostem (§ 27 odst. 4).
-
Zjistí-li krajský úřad nebo ministerstvo, že v evidenci žadatelů je žadatel vhodný stát se osvojitelem nebo pěstounem dítěte vedeného v evidenci dětí, oznámí neprodleně písemně tuto skutečnost žadateli. Na základě oznámení krajského úřadu nebo ministerstva má žadatel právo seznámit se s dítětem a ten, u něhož se dítě nachází, je povinen toto seznámení umožnit. Žadatel má možnost seznámit se s dítětem a podat žádost o svěření dítěte do 30 dnů ode dne, kdy mu bylo oznámení doručeno. O žádosti rozhodujeobecní úřad obce s rozšířenou působností.
-
Jestliže krajský úřad nezprostředkuje osvojení nebo pěstounskou péči do 3 měsíců od zařazení dítěte nebo do 12 měsíců od zařazení žadatele do evidence, , zašle do 15 dnů kopii údajů z těchto evidencí ministerstvu práce a sociálních věcí pro zařazení do evidence tohoto ministerstva (§ 22 odst. 7)
-
Jestliže MPSV nezprostředkuje osvojení nebo pěstounskou péči do 3 měsíců od zařazení dítěte nebo do 6 měsíců od zařazení žadatelů do své evidence, postupuje kopii spisové dokumentace Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí pro zprostředkování osvojení ve vztahu k cizině. Jde-li o žadatele, postupuje tak jen tehdy, pokud žadatel s takovým postupem souhlasí) (§ 23 odst. 3).
-
Postoupení materiálů dítěte k zajištění osvojení do ciziny nebrání svěření dítěte do NRP v ČR, jestliže se v mezidobí najde vhodná rodina u nás (§ 24d odst. 1).