Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda existují nějaké sankce za křivé obvinění. Pokud podám na někoho trestní oznámení a jsem si jist, že pravda je na mojí straně, ale neprokáže se, je možné, že mě bude čekat nějaký postih? Děkuji, Martin.

ODPOVĚĎ:
Trestný čin křivého obvinění spáchal ten, kdo jiného lživě obviní ze spáchání trestného činu. Dále existuje soukromoprávní ochrana osobnosti prostřednictví žaloby u civilního soudu. Jde o to, že v obou případech bude nutné prokázat, že jste se dopustil lži.

Trestní oznámení tedy podejte, pokud si důvodně myslíte, že byl spáchán trestný čin a zároveň víte, kdo ho spáchal.