Končí mi mateřská dovolená MD a měla bych nastoupit do práce, kde jsem zaměstnaná cca 10 let (2013-2023). Mám smlouvu na neurčito. Jsem samoživitelka, otec není v rodném listě dítěte uvedený.   Nemůžu jít na třísměnný provoz, potřebuji jen ranní kvůli školce. Nemám tu nikoho, kdo by mi s malou momentálně pomohl.   V práci mi sdělili, že jen na ranní mě nevezmou (předtím to dělali běžně) a dávají mi vyhazov.

Samozřejmě ve smlouvě je třísměnný provoz. Chtěla bych vědět, jestli mám nějaké možnosti, pro to, tam zůstat. A pokud ne, jak je to s odstupným. Děkuji moc. Běla.

ODPOVĚĎ:
Ust. § 241 odst. 1 zákoníku práce stanoví, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let zaměstnavatele písemně o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nevyhoví-li zaměstnavatel žádosti, je povinen to písemně odůvodnit.
Můžete tedy zaměstnavatele požádat písemně a požadovat písemnou odpověď. Pokud však odůvodnění bude odpovídat pracovním podmínkám u zaměstnavatele a bude rozumné, není zaměstnavatel povinen vyjít Vám vstříc.
V takovém případě je Vaší povinností vykonávat práci podle pracovní smlouvy a v jejím rámci podle směn rozvržených zaměstnavatelem.
Pokud takto práci vykonávat nemůžete, je třeba dát výpověď nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru. Nárok na odstupné pak nevzniká.