Pracovala jsem v jednom supermarketu. V červenci 2023 jsem potřebovala z rodinných důvodů neplacené volno. Nebylo to nic neobvyklého. Kolegyně ho také dostala a to z důvodu stěhování. Původně že ano, ale pak, že mám přijít do práce jinak mám nedovolenou absenci. Do práce jsem nešla, bylo to důležité. Nikdo se mi neozval a až na konci měsíce jsem dostala dopis, že mám jít podepsat ukončení smlouvy.

Počítala jsem s tím, podepsali jsme ukončení pracovního poměru dohodou 24.7.2023.   Pak jsem dostala dopis, že jim mám zaplatit 8.000 Kč za sociální a zdravotní pojištění, plus vybranou dovolenou. Tu jsem vybrala asi 4 dny. Měla jsem ji plánovanou na srpen 2023. Smlouva byla ukončena 24.7.2023, takže na konci měsíce. Mají na to nárok? Děkuji Denisa.

ODPOVĚĎ:
Jestliže zaměstnanec zaviněn neplnil své povinnosti a zaměstnavateli vznikla škoda, ke kterým patří i placení sociálního a zdravotního pojištění zaměstnance, který bez řádného, zákon uznaného důvodu nepracoval, může požadovat její náhradu.
Pokud došlo k přečerpání dovolené, tuto situaci upravuje § 222 odst. 4 zákoníku práce, který říká, že zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.