V práci jsem dostala výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost. Výpovědní lhůta začíná běžet 1.5.2023. Od tohoto dne, až do skončení pracovního poměru budu doma na 60%. Zajímá mě, jestli tato skutečnost nebude mít vliv na výši odstupného a případné podpory v nezaměstnanosti. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pro výpočet odstupného se používá tzv. průměrný výdělek. Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.
Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Výpovědní doba skončí 30.6., předchozím kalendářním čtvrtletím je tedy první čtvrtletí tohoto roku a náhrada mzdy by neměla mít vliv na výši odstupného.