Pracovní poměr mi skončil z důvodu výpovědi pro nadbytečnost k 30.4.2023. Ve firmě jsem pracoval 9 let. Rozhodné období pro výpočet odstupného je první kvartál 2023 nebo 4. kvartál 2022? Mohu se případně nějak bránit proti zkrácení mzdy o osobní ohodnocení za duben 2023, které by mělo vliv na výši odstupného, prosím vás? Předem děkuji. S pozdravem, Hynek.

ODPOVĚĎ:
Rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže pracovní poměr skončil 30.4. je rozhodným obdobím Q1 2023.
Obrana proti zkrácení osobního ohodnocení závisí na tom, zda se pohybujete v platové nebo ve mzdové sféře. V rámci platu stanoví zákoník práce poměrně přísná pravidla pro změnu výše osobního příplatku, zatímco ve sféře mzdové zákoník práce zcela mlčí. Odkázat by se bylo možné pouze na nerovnost v odměňování, což je vždy těžko prokazatelné.