Pracuji v nepřetržitém provozu, kde děláme 12-ti hod. směny. Jsou nám nařizována povinná školení, které se konají většinou ve 12h. Když jsem po noční směně, jsem povinná je absolvovat? Někde jsem vyčetla, že musí být alespoň 2 termíny, což u nás není. Směny jsou 6-18 a 18-6 h. Takže po noční bych měla spánek 2-3h a musela jet zpátky na školení. Jak mám postupovat? Děkuji Ilona.

ODPOVĚĎ:
Nařízení školení jsou považována za výkon práce, obecně lze tedy říct, že účast není možné odmítnout. Pokud navazuje na noční směnu, je především nezbytné ohlídat dodržování přestávek mezi směnami. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin.
Odpočinek mezi směnami může být zkrácen maximálně na 8 hodin, ovšem pouze v případech uvedených zákoníkem práce.
Doporučuji obrátit se na místně příslušný inspektorát práce, který prověří četnost školení a přesné rozvržení směn.