Zaměstnavatel mi poslal rozpis směn na příští rok 2024. Dle mého jedná protiprávně. Abych to uvedla na pravou míru - naplánoval mi tři směny po sobě jdoucích s časem odpočinku mezi směnami v délce 8 hodin. Dočetla jsem se, že odpočinek musí být mezi směnou minimálně 11 hodin, ale zaměstnavatel ho výjimečně může zkrátit na 8 hodin, následně však musí následující směnu naopak o ten čas odpočinku prodloužit.

Pro představu posílám také svůj rozpis směn. Jedná se konkrétně o ty směny 22:00-06:00, následně 14:00-22:00 a poté 06:00-14:00. Má na tohle právo, prosím?

ODPOVĚĎ:
Podle ustanovení § 90 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout nepřetržitý denní odpočinek v trvání alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
b) v zemědělství,
c) při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména
1. ve veřejném stravování,
2. v kulturních zařízeních,
3. v telekomunikacích a poštovních službách,
4. ve zdravotnických zařízeních,
5. v zařízeních sociálních služeb,
d) u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,
e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.
Zkrácení odpočinku je tedy možné jen v některých provozech a při dodržení pravidla, že následující odpočinek bude prodloužen. Zkrácené doby odpočinku mezi směnami opakovaně za sebou nejsou možné.