Bývalý přítel se v roce 2020 nechal dobrovolně souhlasným prohlášením zapsat před matrikou do RL mého nezletilého syna (syn neměl v RL od narození 2018 žádného otce uvedeného, kolonka byla prázdná, přítel tedy není biologickým otcem). 04/2022 došlo na náš rozchod a již jsme se neviděli, nekomunikujeme a taktéž mě nenapadlo chtít po bývalém příteli nějaké výživné.

Nemá se synem žádné vazby, ani kontakt. Tím sebe a syna ochuzuji o finance v podobě např. příspěvku na dítě a jiné dávky. Na popření otcovství lhůta dávno vypršela samozřejmě a má otázka zní: je lepší podat si návrh na určení výživného, třeba bez určení nějakého styku o který by stejně bývalí přítel nestál, anebo přes státní zastupitelství požádat o žalobu na popření otcovství po lhůtě? Bývalý přítel evidentně nečiní žádné takové kroky, aby v RL zapsaný nebyl, čímž ale je tato situace na bodu mrazu a určitě neplacení alespoň male částky měsíčně není v zájmu mého syna. Prosím o radu, jaká by byla nejlepší cesta pro mé a mého syna. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Odpověď na Vaši otázku závisí na tom, co je Vaším primárním cílem - zda získat výživné nebo sociální dávky. Vzhledem k tomu, že ke své finanční situaci neuvádíte nic bližšího (výši příjmů, nákladů na bydlení apod.), nedokáži posoudit, zda Vám na některé dávky vznikne nárok, resp. zda Vám k získání nároku na dávky pomůže popření otcovství a následné vymazání bývalého přítele ze synova rodného listu.
Pokud chcete získat výživné, můžete podat k okresnímu soudu v místě synova bydliště návrh na svěření syna do Vaší péče spolu s návrhem na určení výše výživného. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. V návrhu uveďte i výši požadovaného výživného. Soud ale není Vaším návrhem vázán - to znamená, že může určit vyšší, ale i nižší než Vámi navrhované výživné. Za podání návrhu se neplatí žádný soudní poplatek. I když uvádíte, že Váš bývalý přítel zatím žádné kroky k popření otcovství neučinil, je možné, že jakmile po něm budete soudní cestou požadovat výživné, začne popření otcovství řešit.
Druhou možností je popření otcovství bývalého přítele. Vzhledem k tomu, že standardní lhůta - do šesti měsíců od souhlasného prohlášení - již uplynula, musela byste se obrátit se žádostí o popření otcovství po uplynutí lhůty na okresní státní zastupitelství v místě synova bydliště. Pokud je ale smyslem vymazání bývalého přítele z rodného listu získání nároku na sociální dávky, můžete úřad práce také požádat, aby vyloučil Vašeho bývalého přítele z okruhu společně posuzovaných osob. Podle § 7 odst. 6 zákona o státní sociální podpoře totiž může krajská pobočka Úřadu práce při rozhodování o dávkách v případech, kdy spolu rodiče a děti nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované. Vyloučení bývalého přítele z okruhu společně posuzovaných osob by tedy mohlo být jednodušším řešením než popírání jeho otcovství po uplynutí lhůty.