Mám dotaz ohledně výživného na rodiče/mou matku: Matka má pouze starobní důchod, svůj majetek (byt a chatu a dispoziční práva k bankovnímu účtu) darovala vnučce (mé dceři). V případě, že její důchod nepokryje její životní náklady, jsem povinna jako dcera platit výživné nebo je to povinnost vnučky, která získala veškerý majetek mé matky.

Prosím o radu, jak se mám zachovat nebo jaké mám učinit kroky, aby výživné (tj. výdaje, které nepokryje důchod) platila/doplácela) osoba, v tomto případě vnučka, která obdržela veškerý její majetek.

ODPOVĚĎ:
I když Vaše matka darovala svůj majetek vnučce (Vaší dceři), neznamená to, že má vnučka povinnost svou babičku živit. Podle § 910 občanského zákoníku mají sice předci a potomci vzájemnou vyživovací povinnost, ale vzdálenější příbuzní mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li ji plnit bližší příbuzní. Pokud jde o vyživovací povinnost, Vaše vyživovací povinnost bude mít tedy ze zákona vždy přednost před vyživovací povinností vnučky. Vnučka by musela babičku živit pouze tehdy, pokud Vy (a Vaši případní další sourozenci) byste babičku živit nemohla. Pokud by vaší matce její starobní důchod nestačil k úhradě jejích životních nákladů, doporučuji určitě zvážit i jiné možnosti než poskytování výživného - například žádost o sociální dávky (příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi apod.).