6/2017 jsem způsobil autonehodu pod vlivem alkoholu, zranil se spolujezdec a 7/2017 strávil v pracovní neschopnosti. Byl jsem trestním příkazem podmíněně odsouzen 11/2017. OSSZ teď (03/2023) po mně nárokuje regres za vyplacení nemocenské spolujezdci. Zjistil jsem, že promlčecí lhůta je 5 let, ale od kterého okamžiku se to bere?

OSSZ říká, že od soudu nedostala žádné informace a sama podala žádost o informace 01/2023. Já argumentuji tím, že podle § 619 a 620 obč. zák. se OSSZ měla a mohla dozvědět patřičné informace o způsobené škodě mou osobou, a to bezprostředně po nabytí trestního příkazu právní moci. Nemohu za to, že jim informace soud neposkytl. Mají nárok po mně regres vymáhat? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Správa sociálního zabezpečení se měla přihlásit do trestního řízení s nárokem na náhradu škody a trestní soud Vám měl uložit náhradu škody nahradit, případně po Vás správa soc. zabezpečení měla nárok vymáhat v občanskoprávním řízení, přičemž promlčecí lhůta je tříletá od okamžiku, kdy byla nemocenská vyplacena. Dle mého názoru v kontextu Vašeho popisu situace je nárok promlčený a správa soc. zabezpečení nemá nárok po Vás odškodnění vymáhat, neboť se nárok již promlčel. Oni jako poškození měli právo do spisu nahlížet a informace si zjišťovat. Nemuseli se ani informovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím, jednoduše měli právo se informovat přímo nahlédnutím do trestního spisu. Je jejich pochybení, že tak zavčas neučinili.