Nacházíte se v oblasti právní poradny, kde se zpracovávají jen exekuční a insolvenční dotazy. Nový dotaz můžete uložit ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů

Exekuce na bývalého manžela bez trvalého bydliště

1 odpověď

Chtěla jsem se zeptat:příbuzná se dostala do situace, kdy k přišel exekutor a zabavil věci. Chci se zeptat, zda má na to právo- dluhy vznikly z jeho podnikání, kdy dotyčná příbuzná ani nevěděla, že tyto dluhy existují. Toto bylo uvedeno i u rozvodu, kdy bylo vypořádáno manželství i majetek. Dlužník (bývalý manžel) již je přestěhován a má jiné trvalé bydliště již delší dobu. Jelikož spolu měli děti (18 a 21 let -studenti), jezdí za nimi, styk mají povolený. Bývalý manžel dluží příbuzné na výživném, takže si odpracovává tento dluh alespoň prací kolem domu. Dluh nemá šanci splatit do konce svého života, nelze podat ani insolvenci, je to v řádu milionů. Nikdo jej nechce zaměstnat, protože mzdovky s ním mají neustále problém s exekucemi. Nedávno se u příbuzné objevili exekutoři a zabavili věci, které nejsou již majetkem dlužníka, ale příbuzné. Zabavili ledničku, která byla uvedena v majetkovém vypořádání ve prospěch příbuzné a protože v maj. vypořádání byla lednice určité značky, která již byla nefunkční a proto zakoupila novou, zabavili ji tuto novou - je již ale po záruce a doklad samozřejmě nemá. Od čeho doklady má, není na nich jméno (vysavač, …) Dále byly zabaveny věci jejich dětí - studentů, na které si vydělali na brigádách! Notebook, který potřebuje student k studiu-specielně vybavený grafikou (studuje design) -nekompromisně zabaven. Existuje doklad beze jména! Zabavili příbuzné věci, které jsou jejího bratra a maminky jeho přítelkyně, které byly uskladněny ve společné garáži (bratr staví a tak má v garáži více JEHO věcí) Všude se uvádí, že je možné zabavit věci DLUŽNÍK (pokud by měli podezření, že se tam dlužník zdržuje). Proč se tedy stalo, že zabavili dětské lyže (od kterých již dávno není doklad), dále snowbord, který je vlastnictvím přítelkyně bratra příbuzné, když dlužník v životě na snowboardu nejezdil, boty myslím ani neodpovídají jeho velikosti, nikdy neholdoval sportu. Byla zabavena pračka maminky příbuzné. Doklad pouze z elektra beze jména. Jak prokázat vlastnictví věcí? Proč exekutor nemusí prokázat vlastnictví dlužníka, ale příbuzná musí prokázat vlastnictví SVÝCH věcí?
V domě, ve kterém žije, je na doživotní užívání v 1NP její maminka, bydlí tam rovněž i bratr příbuzné s jeho přítelkyní (do doby dostavění jeho domu). V darovací smlouvě má maminka příbuzné uvedeno, které místnosti v 1 NP užívá. Může tam exekutor?? Když tam dlužník nemá trvalé bydliště!
Příbuzná je v zoufalé situaci, kdy dlužník se stává doživotním psancem, jelikož dluhy nemůže splatit - nebo ať někdo poradí jak. Nemůže se vídat na bývalé adrese se svými dětmi? Nemůže kompenzovat své dluhy na výživném pomocí práce na domě? Příbuzná z něj jiné peníze nikdy neuvídí, jinak se s ním nestýká, ale do domu za dětmi může.
Prosím o radu, jak z této situace ven, jelikož na toto náš právní řád nemyslí. I vězeň má dovolen styk se svými příbuznými a neznamená to, že když jej příjde někdo navštívit, je jeho komplic.
Lze podat odpor proti zabavení věcí? Stačí čestné prohlášení u věcí, které nejsou na jméno? Jakou prosím formou a kam toto podat? Moc, moc děkuji za rychlou radu. To, že exekutor tvrdí, že mu někdo potvrdil, že se tam nachází: k tomu mohu dodat jediné-dodnes nikdo na ulici ani neví, že jsou rozvedeni. Humbuk kolem toho rozhodně nedělali. Já ji mohu s klidným svědomím dosvědčit, že se tam dlužník nevyskytuje s výjimkami výše uvedenými, jenže jsem příbuzná.

V této situaci je možné podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, který musí podat každý vlastník věcí ohledně svých věcí zvlášť a to u příslušného exekutora. V návrhu musí být uvedeny rozhodné skutečnosti a musí být doloženy, doklad o koupi nemusí být na jméno, vlastnictví lze doložit i čestným prohlášením vlastníka a jiných osob. Např. pokud je notebook vybaven grafickými programy pro studium designu, lze k návrhu připojit potvrzení o studiu. Rovněž by bylo vhodné připojit ověřenou kopii rozsudku o zrušení a vypořádání společného jmění manželů. Pokud např. doklad o koupi pračky nese datum pozdější, než je datum právní moci tohoto vypořádání, je nepochybné, že pračka byla nabyta již do vlastnictví bývalé manželky. Pokud byly úhrady při nákupech uskutečněny prostřednictvím platebních karet, lze jako důkaz použít i výpisy z účtů. Rovněž zabavení snowboardu včetně bot lze napadnout s poukazem na velikost bot dlužníka, přičemž lze předpokládat, že snowboard bez bot nelze užívat a proto tvoří s botami komplet, který je ve vlastnictví osoby s totožnou velikostí bot. Opravdu lze provést soupis všude tam, kde lze předpokládat umístění věcí dlužníka. Proto musí vlastnictví věci prokazovat majitel věci.