Nacházíte se v oblasti právní poradny, kde se zpracovávají jen exekuční a insolvenční dotazy. Nový dotaz můžete uložit ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů

Zastavení exekuce z důvodu studia - prominutí dluhu a penále u VZP

1 odpověď

Dobrý den, v 16 letech (rok 2009) jsem přerušila školu a na pracovní uřad jsem se přihlásila až po 5 měsících. Tam mě měli v evidenci a posléze mi zprostředkovali školu, kde doposud studuji. 03/2014 mě VZP obeslala výzvou na adresu, kde 15 let nebydlíme, ale bohužel ji máme jen jako trvalé bydliště na poště vědí, že bydlíme jinde a nikdy se nestalo že by mě poštu nedoručili, až tentokrát když jsem si z rodinných důvodů změnila trvalé bydliště mi 19.12.2013 došla exekuce na přibližně 13.000 Kč z čehož 9.000 Kč je dlužné pojistné + penále, 3500 jsou snížené náklady exekutora, které se mi po 30 dnech neuhrazení prodraží.
Prosím poraďte mi co mám dělat - studuji, mám příjem od úřadu státní sociální podpory ve výši 700 Kč. Otec mi neplatí výživné a je v insolvenci. S matkou nebydlím ta mi dává výživné 500 Kč. Jsem zoufalá děkuji

Dobrý den. Samozřejmostí každého občana je aktualizace adresy trvalého pobytu a vybírání pošty (ať už v místě trvalého pobytu nebo na zástupném místě - obecním či městském úřadě). Do problémů jste se dostala právě tím, že jste toto neučinila (nebo Vaši rodiče). V této situaci můžete udělat jedinou věc - požádat VZP o prominutí penále nebo rovnou celé dlužné částky, tuto žádost odůvodnit Vaší sociální situací, uvést, že jste se do situace dostala z nevědomosti omluvitelné věkem, že ji v podstatě zavinili Vaši zákonní zástupci a pokud VZP žádosti vyhoví, podat návrh na částečné zastavení exekuce (placení nákladů se v tomto případě nevyhnete, neboť exekuce byla zahájena oprávněně).