Nacházíte se v oblasti právní poradny, kde se zpracovávají jen exekuční a insolvenční dotazy. Nový dotaz můžete uložit ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů

Exekuce nájemníka a ochrana majetku pronajímatele

3 odpovědi

Dobrý den, mám v bytě nájemnici od roku 2012. Bydlíme v bytě společně. Má pronajatou jednu místnost. Nedávno mi oznámila, že je na ní vedena exekuce. Sice v nájemní smlouvě je soupis majetku jak v její místnosti, tak v celém bytě a také pravidelně pomocí dodatků smlouvu doplňuji o nově zakoupený majetek - dovybavení domácnosti. Na nově koupený majetek si už uchovávám i doklady, ale bohužel na majetek starší doklady nemám. Je toto dostačující chránění mého majetku??? Nebo si mám pořídit ještě notářský zápis? A kolik cca takový notářský zápis může stát, když hodnota majetku - vybavení není nějak vysoká??? A ještě mám si pořídit k nájemní smlouvě i fotodokumentaci?
Moc děkuji za odpověď a případnou radu.

Dobrý den. Doklady o nabytí majetku jsou dostačující k prokázání vlastnictví. Notářský zápis je Vám v podstatě k ničemu, notář v něm pouze osvědčí, že v ten a ten den se v té a té místnosti nachází to a to vybavení. Fotodokumentace k nájemní smlouvě je dobrý nápad, nicméně s ohledem na dobu, která uplynula od začátku nájmu do doby pořízení fotodokumentace, lze její pravdivost zpochybnit.

Když, ale nemám doklady na veškerý nábytek a elektroniku mám problém. Když je tento majetek sepsán v nájemní smlouvě z roku 2012 je to alespoň něco platné nebo na to vůbec nemusí případně exekutor přihlédnout?
Myslíte, že by mi třeba pomohl svědek, bývalá přítelkyně, která v bytě bydlela a ví jak byl zařízen nebo třeba moji rodiče? Myslím tím, že by notářský zápis podepsali i oni jako svědci?
Nechci nájemnici z bytu vyhodit, ale chci se chránit. Řádně platí nájem a má malou dcerku, takže už takto to má těžké a nechci jí ještě více přitížit.
Moc děkuji za doplňující odpověď

Samozřejmě, že vlastnictví k majetku nemusíte prokazovat pouze doklady. Svědecká výpověď bývalé přítelkyně i rodičů je přijatelný důkaz. Pokud chcete sepisovat jejich výpověď formou notářského zápisu, je to zbytečné. Stejně tak můžete učinit i formou čestného prohlášení. Notářský zápis neznamená automaticky, že věci v něm uvedené jsou pravda, notář pouze osvědčí, že před ním byly tyto věci vyřčeny uvedenými osobami.