Ve dnech 1.8. - 31.8.2024 není možné z důvodu dovolené uložit do exekučně-insolvenční poradny žádné dotazy.

Vyberte  Přehled dotazů

návrh na exekuci

1 odpověď

Dobrý den, musela jsem předat s. r. o. firmě. která zahájí insolvenci. Bohužel jsem podepsala pronajímateli, že dluh za nájem přejde na mou fyzickou osobu v případě neuhrazení nájmu. Chci se zeptat zda můžou zahájit se mnou exekuční řízení pokud probíhá měsíčně úhrada v minimální částce v rámci mých finančních možností. Lze předpokládat promlčení pohledávek do 3 let?

Děkuji
Host 100724

Dobrý den,
jste-li v pozici ručitele (příp. spoludlužníka), může věřitel vymáhat dluh na Vás – neplníte-li tak, jak jste se domluvili. Postup věřitele bude záviset na tom, jak pravděpodobné bude uspokojení jeho pohledávky v insolvenčním řízení společnosti s. r. o. , nemohu tedy předjímat, zda budou věřiteli Vaše minimální splátky stačit. Pohledávka věřitele vůči Vám se může promlčet, pokud ji věřitel neuplatní v promlčecí lhůtě u soudu. Obecná promlčecí lhůta je 3 letá (v případě uznání dluhu 10ti letá dle § 639 občanského zákoníku). Návrh na zahájení exekučního řízení může věřitel podat až tehdy, má-li k dispozici tzv. exekuční titul (tj. soudní rozhodnutí, které Vám ukládá povinnost věřiteli dlužnou částku zaplatit, event. notářský/exekutorský zápis, kterým jste - pro případ porušení Vaší dohody - svolila k jeho přímé vykonatelnosti). Věřitel se tedy zpravidla musí nejprve domáhat svého nároku soudní cestu. Vyhoví-li soud jeho žalobě, teprve poté může být exekuční řízení zahájeno.