Ve dnech 1.8. - 31.8.2024 není možné z důvodu dovolené uložit do exekučně-insolvenční poradny žádné dotazy.

Vyberte  Přehled dotazů

exekuce 1/8 pozemku

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na exekuci pozemku. Bratranec vlastnil 1/8 pozemku, která byla prodána v dražbě. Bohužel tato parcela je vedena na katastrálním úřadě jako celek s dalšími třemi vlastníky. Můj otec vlastní jednu polovinu pozemku, kterou má samostatně oplocenou, ¼ vlastní strýc a zbývající osmina patří druhému bratranci. Pozemek je takto rozdělen asi od roku 1997. Před dvěma týdny se u otce objevil muž, který koupil v dražbě osminu pozemku, kterou vlastnil bratranec v exekuci a požaduje klíče od zahrady a chatky od části pozemku, který vlastní otec. Bratranec novému majiteli řekl, která část byla jeho, ale ta se mu evidentně nelíbí a chce přístup na pozemek otce. Dokonce otci vyhrožuje vylomením zámku a soudem. Má na to právo a je nějaká možnost se bránit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
je-li pozemek veden jako celek, pak není definováno, komu ze spoluvlastníků konkrétní část pozemku náleží - každý ze spoluvlastníků má podíl na pozemku jako celku. Spoluvlastníci si však mohou způsob užívání pozemku mezi sebou určit dohodou. Dohodu „o hospodaření se společnou věcí“ předvídal § 139 odst. 2 zákon č. 40/1964, starý občanský zákoník (podobně § 1128 nového občanského zákoníku). Zmíněná dohoda nemusí mít písemnou formu. Bylo/je možné ji uzavřít i ústně nebo konkludentně (tj. stačí, že ve vzájemné shodě pozemek od roku 1997 užíváte takto odděleně – což ale bude třeba případně prokázat). Dle stávající soudní judikatury je dohoda mezi spoluvlastníky v zásadě závazná i pro právní nástupce, neboť změna v osobě jednoho ze spoluvlastníků není takovou podstatnou změnou poměrů, která by sama o sobě měla na vázanost dohody vliv (vydražení zákonný zánik této dohody nezpůsobuje, viz § 336l odst. 5 občanského soudního řádu). Nový menšinový spoluvlastník by tak měl dřívější jednomyslné rozhodnutí původních spoluvlastníků, tj. dohodu o hospodaření se společnou věcí, respektovat.