Vlastním soukromý web, na kterém jsem zveřejnil texty z webu ministerstva spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti mne informovalo, že jde o neoprávněný krok a že si mám zažádat o licenci na jejich texty. Domníval jsem se, že na veřejné texty (státní správy) neplatí autorská práva, protože ministerstvo spravedlnosti platíme my všichni z našich daní. Jak je tomu tedy? Děkuji, Miloš

ODPOVĚĎ:
v této otázce se kloním jednoznačně k právnímu názoru Ministerstva spravedlnosti.

Při posuzování autorskoprávní povahy výkladových textů na webu Ministerstva spravedlnosti je nutné si uvědomit, že:
1/ tyto texty splňují znaky autorského díla dle § 2/1 autorského zákona, tzn. jedná se o díla literární (zde  slovesná vyjádřená písmem), která jsou jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a jsou vyjádřena v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně;
2/ tyto texty není rovněž možné podřadit pod některý z typů „neděl“ dle § 2/6 autorského zákona (kterými jsou námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě) ;
3/ stejně tak není možné dovodit, že na tato autorská díla by se nevztahovala ochrana dle autorského zákona (ve smyslu § 3 písm. a) autorského zákona), neboť předmětné texty neodpovídají definici úředního díla, tzn. nejedná se o právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejnou listinu, veřejně přístupný rejstřík a sbírku jeho listin, ani o úřední návrh úředního díla a jinou přípravnou úřední dokumentaci (včetně úředního překladu takového díla), sněmovní a senátní publikaci apod. ;
4/ jsou-li pak tyto texty volně dostupné ve veřejné části webu BPP, nemůže se jednat o volné užití díla pro osobní potřebu dle § 30/1 autorského zákona, citaci dle § 31 autorského zákona ani úřední či zpravodajskou licenci dle § 34 písm. b), c) nebo d) autorského zákona.

Ze shora uvedeného tak lze dovodit, že výkladové texty na webu Ministerstva spravedlnosti jsou skutečně „plnohodnotnými“ autorskými díly (ve smyslu tzv. zaměstnaneckých děl), jimž svědčí veškerá ochrana přiznávaná autorským zákonem.

Pro předejití případnému sporu Vám proto doporučuji pokračovat v jednání o uzavření licenční smlouvy.