Potřebuji řešit můj problém s majitelem domu po vystěhování, za vše hovoří následující přeposlané mailové zprávy mezi majitelem domu panem Neusserem (paní Ševčíková je druhá spolumajitelka žijící v Brně) a mou osobou - majitel, když se dozvěděl, že se chci stěhovat, přistoupil pouze na jednoměsíční výpovědní lhůtu dohodou.

A z nepochopitelných důvodů dal správcovské firmě BYTASEN příkaz, aby mi nevyplatila přeplatek za služby spojené s užíváním bytu za rok 2012, přitom nájem skončil až k datu 30.04.2013. Za období těchto 4 měsíců bude následovat vyúčtování pravděpodobně až na jaře 2014. Má na takové jednání majitel domu právo? Odvolává se na Občanský zákoník, ale tam jsem nic takového nenašla. Navíc dle mého názoru firma BYTASEN předávacím protokolem byt převzala, aniž by uváděla nějaké škody a požadovala za ně náhradu - vizte přílohy a přeposlaná mailová komunikace. Děkuji, Simona

ODPOVĚĎ:
Došlo-li ve Vašem případě již k vyúčtování přeplatku za tzv. energie za rok 2012, neshledávám skutečně důvod k zadržení této platby ze strany pronajímatele. Přeplatek na tzv. energiích nelze skutečně pojímat jako kauci, přičemž ani v případě kauce by k Vámi popsanému jednání nebyl pronajímatel oprávněn (§ 686a/3 Občanského zákoníku). Rovněž pro využití institutu zadržovacího práva nelze na straně pronajímatele nalézt dostatečnou právní oporu (§ 176/1 Občanského zákoníku).

V současné chvíli Vám nezbývá, než se obrátit na soud s žalobou, v níž vylíčíte všechny rozhodné skutečnosti, přiložíte maximum důkazů (zejména kopii nájemní smlouvy, dosavadní korespondenci s pronajímatelem, kopii předávacího protokolu, vyúčtování přeplatku apod.) a budete se domáhat, aby soud vydal platební rozkaz, dle něhož bude pronajímatel povinen Vám do 15 dnů od doručení takového rozhodnutí zaplatit žalovanou částku (eventuálně i s úrokem z prodlení).
Informace kolem návrhu na vydání platebního rozkazu naleznete zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vymahani-dluhu-soudne-exekucne/9485-dluhy-a-postup-jejich-vymahani-soudne-nebo-exekucne.html

Nemůžete-li si z objektivních důvodů dovolit advokátní zastoupení či představuje-li pro Vás soudní poplatek neúměrný výdaj, můžete ve smyslu § 30 a § 138 občanského soudního řádu požádat soud o ustanovení bezplatného advokátního zastoupení (ex offo), resp. o osvobození od hrazení soudního poplatku (v podrobnostech se informujte na podatelně místně příslušného okresního soudu). Příp. se můžete obrátit se žádostí o bezplatnou poradu s advokátem na Českou advokátní komoru: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2617