Jak vystěhovat z nemovitosti bývalého partnera, který je cizinec? Nejsme manželé. On v ČR nemá povolení k pobytu, ani firmu atp. Má britské občanství. Nevím, jak jednat např. přes úřady či policii, když bývalý partner nemluví ani nerozumí česky. Jsem jediným vlastníkem nemovitosti. Po rozchodu v domě ale nadále bydlí.

Zpočátku s mým souhlasem, než si najde jiné bydlení. Bohužel to teď odmítá. Obávám se fyzické agrese z jeho strany. Další část otázky se týká majetku, který jsme nabyli během vztahu. Chci se podělit o věci, které jsme pořídili společně. Vztahuje se to ale také na vybavení domácnosti, které jsem dostala darem od svých rodičů? Dar byl výlučně určený mně. Moc děkuji, Ivana.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě je možnou cestou žaloba na vyklizení nemovitosti k soudu a následný nucený výkon tohoto rozhodnutí. Vedle tohoto můžete po bývalém partnerovi také požadovat bezdůvodné obohacení, které bude odpovídat nájemnému ve výši obvyklé, pokud Vám za bydlení v bytě nic nehradí.
Násilným vystěhováním a výměnou zámků, kdy např. nebude bývalý partner doma, byste riskovala spáchání trestného činu porušení domovní svobody.