Pronajímáme byt a vzhledem k úmrtí otce, který se staral o vyúčtování a veškerou komunikaci s nájemci, jsme nájemkyni předali vyúčtování od SVJ a plynu za rok 2015 až 12.5.2016 místo do konce dubna. Nájemkyně požaduje pokutu - penále. Na co prosím má nárok? Dle našeho názoru na 50 Kč za den prodlení tj. 50 x 12 dní = 600 Kč.

Ona však žádá 2 x 600 Kč zvlášť za zpoždění vyúčtování SVJ a zvlášť za vyúčtování Pražské plynárenské. Kdo má prosím pravdu a má nárok ještě na něco dalšího např. penále (vzhledem k tomu, že má nedoplatek nikoliv přeplatek tak se domníváme, že ne). Nájemkyně účelově (chce se obohatit a požaduje po nás pokutu za 509 dnů) uvádí od letošního června 2016, že nedostala vyúčtování za rok 2014. Přitom 2015 prokazatelně zaplatila nedoplatek za 2014 (což by dle našeho názoru těžko mohla udělat bez vyúčtování), dále máme kopii dopisu mého (letos zesnulého otce) nájemkyni v němž je i přiložené inkriminované vyúčtování za rok 2014 - dopis jí předával osobně tj. nemáme dodejku, pouze kopii tohoto dopisu). Bude u soudu stačit jako doložení předání vyúčtování za rok 2014 - kopie otcova dopisu obsahující vyúčtování a výpis z účtu dokazující zaplacení nedoplatku nájemkyní odpovídající vyúčtování? Může nájemkyně vůbec takto se zpožděním napadat (z našeho pohledu smyšlené) nepředání vyúčtování za rok 2014 pokud tak neučinila v roce 2015? Děkuji, Bedřich

ODPOVĚĎ:
Pro nájemkyni jste smluvním partnerem vy jako pronajímatelé, nikoliv SVJ. Má tedy právo požadovat pokutu za prodlení pouze jednou, a to ve výši, jak správně uvádíte, 50, -Kč za den prodlení (§ 13 zákona č. 67/2013 Sb.).
Pokus nájemkyně o požadavek na pokutu za vyúčtování za rok 2014 je marný, za předpokladu, že máte jako důkaz dopis jí adresovaný a ještě navíc za předpokladu, že prokazatelně na vyúčtování reagovala úhradou, lze z této série nepřímých důkazů usoudit, že vyúčtování obdržela. Teoreticky může uplatnit právo na pokutu ve tříleté promlčecí době, takže i nyní může tvrdit, že vyúčtování za rok 2014 nedostala, nicméně za stávající důkazní situace by u soudu určitě neuspěla.