S manželkou jsme vlastníky bytové jednotky BJ v domě SVJ Brno Xxxxxxxxxxx 138/1, k. ú. Lesná. Dostali jsme dne 19. 11. 2016 od správy domu k vyplnění cituji: PLNOU MOC PRO SPOLEČNÉHO ZÁSTUPCE SVJ podle § 1185 zák. č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, k tomu, aby ve smyslu § 1185, odst. 2 Obč. zákoníku, v platném znění vykonával v plném rozsahu naše práva vlastníků BJ vůči společenství vlastníků bytových jednotek Xxxxxxxxxx 1.

Prosíme o sdělení, zda tento požadavek správy domu je oprávněný a zda opravdu je zákonnou povinností vlastníků BJ, určit trvale společného zástupce, nebo je to možné odmítnout a odvolat se na § 1, odst. 1 a 2, Nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. Co nastane, když se vlastníci BJ nedohodnou na společném zástupci a nepodepíší plnou moc ani třetí osobě? Děkujeme za odpověď Jakub

ODPOVĚĎ:
Vámi citované ustanovení se váže ke spoluvlastnictví jednotky, tedy situace, kdy jednu bytovou jednotku vlastní více spoluvlastníků. Netýká se to situace, kdy všichni vlastníci v domě by měli dát někomu plnou moc k zastupování. Nejste povinni plnou moc podepisovat a máte právo jednat za sebe samostatně. Váš konkrétní případ se váže na situaci, kdy dle citovaného ustanovení se toto váže i na manžele. tedy ve Vašem případě musíte označit jednoho z vás manželů, který bude za vás jako manžele jednat. Nevidím skutečně důvod, proč by jednotliví vlastníci měli udělovat plnou moc společnému zástupci, pokud ji neudělí, jednají vždy prostě sami za sebe a nikdo je nemůže donutit ani následně sankcionovat za to, že plnou moc nikomu neudělí.