SVJ má namontovány nové indikátory pro rozúčtování tep. energie pro vytápění a přesto je nepoužívá; nemůžeme to prosadit, protože nedosáhneme kvalif. většiny 75% stanovené v našich stanovách. Odpor menšiny (dnes (01.02.2016) již jen 25,6%) tomu zabraňuje, jsme vždy přehlasováni.

I když jsou zjevně porušeny 3 zákony ČR (zák. č. 104/2015 §6, odst. 2, zák. č. 318/2012 § 9 odst. 1a, 3a) a 3c), zák. 563/1991 § 563/1991 §8, odst. 1 a 2), 2 vyhlášky ministerstev (vyhl. MMR č. 296/2015 §3, vyhl. č. 194/2007 §1, odst. b a příl. č. 2, odst. a), ř. 2) a dva právní předpisy platné jen pro naše SVJ (Prohlášení vlastníka). Chci proto využít možnosti NOZ § 1209 a navrhnout soudu, aby v této věci rozhodl. Prosím proto o vzor příslušné žádosti. V případě nutnosti doplnit nějaké další podrobnosti, pošlete mi e-mail a já je obratem doplním. Já jsem osobně se pokusil o vypracování své žádosti a prosil bych jen o prověření formálních podmínek. Tuto verzi Vám nemohu teď poslat, protože omezený počet znaků mi to nedovoluje. Děkuji předem za vyřízení, Miloš

ODPOVĚĎ:
Jelikož Váš dotaz směřuje toliko k náležitostem žaloby dle § 1209/1 občanského zákoníku, nebudu se ne/použitelností Vámi zmiňovaných právních předpisů ve své odpovědi zabývat.
Dle § 1209/1 občanského zákoníku platí, že je-li pro to důležitý důvod, může přehlasovaný vlastník jednotky navrhnout soudu, aby o záležitosti rozhodl. Není-li návrh podán do tří měsíců ode dne, kdy se vlastník jednotky o rozhodnutí dozvěděl nebo dozvědět mohl, jeho právo zaniká.
Co se týče základních náležitostí žaloby dle § 1209/1 občanského zákoníku, měla by žaloba obsahovat především:
- určení věcně a místně příslušného soudu (jedná se o krajský soud příslušný dle sídla SVJ),
- vymezení účastníků řízení (tedy identifikaci SVJ a navrhovatele/žalobce),
- popis skutkového stavu a právního názoru žalobce (veškerá tvrzení je zapotřebí řádně prokázat),
- formulace žalobního petitu (tedy uvedení toho, čeho se žalobce domáhá), tato část žaloby je velmi podstatná, neboť na tomto místě uvedete, jak má dle Vašeho názoru znít výrok rozsudku (včetně nárokování náhrady nákladů soudního řízení),
- datace a podpis.
Na případné nedostatky žaloby budete soudem upozorněn, přičemž Vám bude vždy stanovena lhůta k jejich odstranění.
Máte-li zájem o přípravu žaloby odborně správným způsobem, můžete využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/