Bydlela jsem s přítelem v nájemním bytě. Po 2 letech jsme se odstěhovali, ke dni 31.5.2015. Podepsali jsme s majitelem bytu předávací protokol, sepsali jsme stavy elektroměru, plynoměru atak. Majitel bytu mi až teď poslal vyúčtování, měl nám vrátit přeplatek 3.088 Kč a sdělil mi, že nový nájemník odmítl koberec v druhém pokoji.

Takže nám strhl 1.750 Kč (to je pro mě dost peněz) a také 605 Kč, že jsme neumožnili přístup do bytu plynového technika (vůbec nic o tom nevíme). Prosím poraďte mi, podle mě na to nemá právo, strhávat mi peníze za jeho nový koberec. Měl to zapsat do předávacího protokolu a ne po 5-ti měsících mi strhnout 1.750 Kč. Děkuji, Bedřiška

ODPOVĚĎ:
Omlouvám se, ale z Vašeho dotazu mi není jasné z jakého důvodu Vám pronajímatel odečetl částku 1750 Kč z přeplatku. Z Vašeho dotazu není jasné, zda byl koberec zničen a zakoupen nový, nebo jste jej pronajímateli přenechali za tuto úplatu. Z tohoto důvodu se k této části dotazu nemohu vyjádřit.
Co se týče částky 605 Kč za nevpuštění technika do bytu tak lze uvést, že teoreticky to možné je, pokud jste předem věděli o příchodu technika a přesto jste jej nevpustili do bytu a pronajímateli z tohoto důvodu vznikla škoda. Pokud Vám pronajímatel tuto částku odmítá vyplatit, pak musí dokázat, že mu určitá škoda vznikla.
Pokud tak neučiní, můžete tuto částku po pronajímateli požadovat. Pronajímatel by Vám měl předložit důkazy o tom, že jste jednoznačně porušili svou povinnost a nepustili technika do bytu a tím mu vznikla škodu.