Mám dotaz k vyúčtování tepla. Bylo při odečtech stavů zjištěno, že máme nefunkční kalorimetr. Požadovala jsem, aby nám tedy bylo teplo účtováno dle spotřeby minulých 3 let průměrem, ale naúčtováno nám bylo mnohem více. V našich stanovách SVJ bohužel pro takový případ postup není.

Od firmy, která rozúčtovává teplo jsem obdržela tuto odpověď, ale myslím, že v našem případě nefunkčního měřidla takovýto postup "sankce" za nižší spotřebu není správný? "Máte pravdu, Váš měřič byl při odečtech vyhodnocen jako „slepý“ (na displeji se nezobrazovaly žádné hodnoty). Byla Vám skutečně zadána loňská spotřeba (zkratka LS), tedy spotřeba roku 2015. Spotřeba Vám nebyla vyúčtována vyšší (jak jsem již napsala, spotřeba je v počtu jednotek stejná), ale oproti roku 2015 se změnila legislativa. Pro rok 2015 platila vyhláška 372, kde bylo stanoveno, že náklady na teplo účtované vlastníkům jednotek nesmí překročit korekční hranice -40% nebo +40% od průměru zúčtovací jednotky. To znamená, že ten, kdo topil málo zaplatil minimálně 60% průměrné spotřeby na m2 v zúčtovací jednotce, naopak ten, kdo topil hodně zaplatil maximálně 140% průměrné spotřeby na m2 v zúčtovací jednotce. Na vyúčtování za rok 2015 máte uveden „korekční koeficient“ 6,8779. Topili jste méně, než byla nejnižší přípustná hranice. Tímto koeficientem jste byly doúčtováni do zákonem daného minima. Pro rok 2016 už platí jiná vyhláška, vyhláška 269/2015 Sb. kde se tyto hranice pro vyúčtování tepla posunuly na -20% až +100% od průměru zúčtovací jednotky. Kdo tedy topí málo, zaplatí minimálně 80% průměrné spotřeby na m2 v zúčtovací jednotce, kdo topí hodně zaplatí až +200% průměrné spotřeby na m2 v zúčtovací jednotce. Proto na vyúčtování roku 2016 máte korekční koeficient ve výši 40,0129, takže při stejné spotřebě jako v roce 2015 máte náklady na teplo vyšší." Děkuji za odpověď. S pozdravem, Tina.

ODPOVĚĎ:
Z důvodu složitosti by v tomto případě bylo nutné shlédnout listiny, ze kterých vyplývá Vámi uvedené, nicméně je obecně třeba řídit se předpisem, který se na daný rok vztahuje. Rozúčtování nákladů v bytovém domě v současné době upravují dva zákony:
Zákon č. 67/2013 Sb. a Nový občanský zákoník 89/2012 Sb. Podle těchto předpisů se vyúčtovával již kalendářní rok 2014 a jsou platné i pro vyúčtování roku 2015. Náklady na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům za rok 2016 a následující roky se rozúčtovávají podle nové vyhlášky č. 269/2015 Sb. a podle novelizovaného zákona č. 67/2013 Sb.