Ve stanovách máme funkční období výboru schválené na dobu 5 let. Členové našeho výboru společenství vlastníků bytových jednotek SVJ se však nechávají volit pouze od shromáždění do shromáždění. V průběhu 2017 jsme takových shromáždění měli několik. Lze takové volby považovat za platné, když jsou v rozporu se stanovami a asi i zákonem? Děkuji, Soňa

ODPOVĚĎ:
Takové jednání rozhodně platné není, neboť funkční období musí být mimo jiné zapsáno ve veřejném rejstříku. Fakticky by tedy vždy po každém shromáždění musela být změna statutárního orgánu zapsána do rejstříku, což je vždy zpoplatněno částkou 2.000 Kč.
Pokud by členové shromáždění nechtěli od tohoto postupu upustit, musela by být podána žaloba o neplatnost usnesení, jímž byli členové zvoleni.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Žaloba o neplatnost usnesení zvolení výboru SVJ - zvolení na kratší dobu než 5 let