Jsme nájemci družstevního bytu a téměř před dvěma lety (nyní 2/2023) jsme nahlásili BD praskající dlažbu lodžie v důsledku opravy zábradlí, která byla prováděna před časem družstvem. Nejdříve praskala glazura dlažby, časem se objevila díra skrz naskrz a byla vidět korodující konstrukce. Technik správcovské firmy zhodnotil, že ty sousední lodžie jsou na tom stejně a že se to musí řešit na úrovni družstva.

Otvor se stále zvětšuje, je poškozena izolace a mám obavy, že časem začne zatékat i do bytu. Představenstvo dlouho nic neřešilo a nakonec mi oznámilo, že když dům stavěli, tak balkóny si dělal každý sám. Jak tomu mám rozumět, neodpověděli a neposlali ani číslo PS. Ve stanovách a NS je dokonce zakotveno, že nesmíme zasahovat do konstrukce domu. Jak mám nadále postupovat, když BD nekomunikuje?

ODPOVĚĎ:
Jelikož se jedná o byty družstevní, musí situaci řešit družstvo. Pokud družstvo nekomunikuje, pak je možnost svolat členskou schůzi, přičemž tu lze svolat kdykoliv, pokud je to v důležitém zájmu družstva nebo pokud jej o to požádá kontrolní komise nebo alespoň 10 % členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu všech hlasů. Stanovy družstva mohou určit i nižší počet, než je stanoveno zákonem. Na schůzi je pak třeba situaci řešit, případně lze ještě zvolit variantu žádat slevu z ceny nájmu družstevního bytu (a to i soudně) a nápravu vady provést sám. Rozhodně bych ale volila nejprve variantu svolání členské schůze.