Chtěl bych se Vás prosím zeptat, zda-li jsem jako nájemce bytu jakkoli povinen sekat zahradu, trávu, tedy travní porost okolo celého domu? Plánuji se do bytu nastěhovat, ale majitel bytu tvrdí, že všichni, kdo chtějí z domu využívat travní plochu s asfaltovým parkovištěm kolem domu, se mají podílet/pomáhat a střídat na úpravě travní plochy.

Všichni jsou ale vlastníky svých bytových jednotek a poměrných částí pozemku okolo domu a každý si má někde sehnat/půjčit sekačku, nějak to posekat a sám na své náklady si rovněž zařídit odvoz posekané trávy. Travní plochu využívat neplánuji, pouze bych rád užil parkoviště. Může taková věc vůbec přijít do smlouvy a mít nájemce povinnost sekat? Děkuji Vám.

ODPOVĚĎ:
Podstatné pro posouzení případu je, jaká ujednání jsou v nájemní smlouvě a zda-li k bytu, který si zamýšlíte pronajmout je rovněž pronájem zahradní plochy okolo domu. Pakliže by tato plocha součástí pronájmu byla, bylo by Vaší povinností se údržby zeleně, jak výslovně hovoří zákon, podílet.