Chtěla jsem se Vás optat, jsme v nájmu v komerčních prostorech. Majitel nám každý rok zvyšuje nájem, dle inflace (v nájemní smlouvě to uvedeno máme). V roce 2021 byla inflace 3,8%, v roce 2022 - 15,1% a nyní nám byl zvýšen o rok 2023 - 10,7%. Celkem nám tedy za 3 roky navyšuje nájem o 29,6%. Platí i na komerční prostory - že nesmí být zvýšení vyšší než 20%? Předem moc děkuji za zprávu. S pozdravem Věra.

ODPOVĚĎ:
Pro komerční prostory, tedy prostory sloužící k podnikání, naopak platí, že pronajímatel není oprávněn nájemné navyšovat vůbec. Navýšení by bylo možné pouze v případě, že by byla smlouva uzavřena na dobu určitou a s každým dalším podpisem smlouvy na další rok by mohl pronajímatel navýšit, a to zcela podle svého uvážení, jelikož 20% navyšování u prostor sloužících k podnikání neplatí. Nájemce ale samozřejmě v takovém případě nemá povinnost smlouvu na další rok uzavřít. Tedy ve vašem případě navýšení nájmu nemusíte vůbec akceptovat.