Jsme tříčlenná rodina, která žije v bytě panelového domu. Kvůli hluku sousedů (otec + syn) ve 4. patře pod námi jsme si v únoru pořídili hlukoměr, protože hlasitost hudby nám připadala nepřiměřená. První nahrávku hlasitých zvuků a hudby jsme udělali 25.2.2024 (v případě hudby jsem na video natáčela zapnutý hlukoměr, v případě specifických zvuků pouze zvuk, protože zvuky se objevují krátce a hlukoměr ho nezaznamená).

Máme záznamy z patnácti dní, kdy jsme nahrávali nadměrný hluk (byť bylo hlučných epizod více). Nahrávky vznikaly v kuchyni, obývacím pokoji a ložnici vždy se zavřenými dveřmi, kde byly vypnuté veškeré přístroje, které by mohly narušit měření - vzhledem k hluku, který k nám pronikal a proniká, kolikrát stejně nemůžeme pouštět vlastní zařízení, protože pro to, abychom je dobře slyšeli, bychom museli zvyšovat hlasitost pro nás na neúnosnou míru a zároveň rušili tím ostatní sousedy. Co se týče nočních záznamů, tak ty byly pořízeny v ložnici v době, kdy spala čtyřletá dcera (usíná vyčerpáním, protože kvůli těm zvukům nemůže usnout dříve než kolem desáté), nebo byla s jedním z rodičů v jiné, zavřené místnosti. Zvuky, byť krátké, jsou tak hlasité, že jsou slyšet po celém bytě. I já při nich nemůžu usnout a stává se, že mě budí. Krátké zvuky se ozývají od konce dubna hlavně ve večerních a nočních hodinách a více méně vystřídaly hlasitou hudbu, která se po večerech ozývala předtím. I přes opakované žádosti o ztišení se situace nezlepšila a dále náhodně zní i po desáté hodině. Tento specifický zvuk se ozývá zejména po osmé hodině večerní a nejvíce v místě, kde máme ložnici. O domluvu (dodržování sousedského klidu od 20:00, který je popsán v Domovním řádu) jsme se pokoušeli, bohužel však vždy vydržela maximálně týden, spíše ani to ne. Naposledy jsme byli v kontaktu se sousedem dne 14. května, kdy soused manželovi po klidné žádosti hrubě řekl, že si může dělat do desíti hodin, co chce, a zabouchl dveře. Náhodné zvuky byly ten den přitom slyšet s přestávkami i dlouho po desáté hodině (do 22:40) a více nahlas, takže to v nás ještě více posílilo dojem, že se jedná o úmyslné chování (viz níže). Začátkem května během dne jsem byla souseda osobně požádat ztlumit hudbu, protože jsme neslyšeli televizi. Bylo mi řečeno, že nic neslyší, hudba mu však hrála dál. Dcera, která má potíže s růstem a navštěvuje endokrinologii, potřebuje dostatek spánku, aby se jí v těle tvořil růstový hormon, který je jí však odepřen, protože nemůže kvůli hluku (náhodnému zvuku) usnout. Ubližuje to tedy jejímu zdraví a prospívání. Ráno musí vstávat do školky, což je problém, protože po probuzení říká, že je unavená, a je plačtivá. Dcera také zatím spává v ložnici s námi rodiči a i když bychom chtěli, aby se dcera naučila sama usínat ve vlastním pokoji, není to možné, protože sama nemůže usnout. Já chodím spát (nebo se o to snažím) časově přibližně s dcerou mezi osmou a devátou hodinou večerní, protože vstávám v 5:30 a taky nedospávám. V zaměstnání trpím už od rána únavou, bolestmi hlavy a nesoustředěním. Včera (14.06.2024) jsem se dokonce přistihla, jak v práci usínám - zavíraly se mi oči. Kromě toho občas pracuji z domova a v případě, kdy je hudba puštěná na 45-50 Db, dělá mi problém dělat svou práci a k večeru trpím silnými bolestmi hlavy. Podle mého zjištění jsou hlukové imise pro bytové jednotky 40-5 Db během dne a 30-5 Db v noci. Soused tyto hladiny překračuje. Situaci jsme nejprve řešili se sousedem, následně s SVJ, které nám pouze dalo kontakt na majitelku bytu, a poté se samotnou majitelkou bytu, která sice o situaci nájemníka-souseda spravila, ale již není z její strany ochota věc dále řešit. Situaci, jak jsem psala výše, jsme se dále snažili řešit dohodou přímo se sousedem. Policii po desáté hodině večerní jsme zatím nevolali, protože se jedná o něco, co soused zapíná a vypíná dle libosti a nejsme si jistí, jestli by policie přijela včas ještě v době, kdy budou zvuky znít. Jelikož k nápravě situace nedošlo, chtěli bychom věc dále řešit zákonnou cestou a tedy bych Vás velice chtěla poprosit o radu, jak postupovat a případně jaké podklady si připravit. Předem velice děkuji za pomoc a přeji hezký den. S pozdravem, Veronika.

ODPOVĚĎ:
Co se týče podkladů pro Vaše eventuální další kroky, jedná se samozřejmě o zdokumentování sousedovy hlučnosti. V tomto ohledu Vám doporučuji kontaktovat místně příslušnou krajskou hygienickou stanici:
https://mzd.gov.cz/krajske-hygienicke-stanice/
S krajskou hygienickou stanicí se pokud možno domluvte na tom, aby ve Vašem bytě provedla měření hluku – naměří-li krajská hygienická stanice překračování hlukových limitů (ideálně opakovaně), získáte tím cenný (a v podstatě nezpochybnitelný) důkaz o sousedově hlučnosti.
Svou právní obranu proti sousedovu počínání můžete v podstatě vést dvěma směry (pakliže Vám neposkytne pomoc přímo krajská hygienická stanice) :
1/ Veřejnoprávní varianta:
Svým počínáním se může soused dopouštět přestupku proti veřejnému pořádku, který dle § 5/1 písm. d) zákona o některých přestupcích spáchá fyzická osoba tím, že poruší noční klid – tedy dobu od 22:00 do 6:00 (§ 6/6 zákona o některých přestupcích). Za spáchání tohoto přestupku může být uložena pokuta do 10.000,- Kč.
V této věci se proto můžete obrátit na obecní/městský úřad (a to na jeho přestupkovou komisi) a iniciovat zde zahájení přestupkového řízení. Bude samozřejmě nanejvýš vhodné, abyste svá tvrzení o sousedově nadměrné hlučnosti (v době nočního klidu) byli schopni prokázat (typicky výsledky měření hlučnosti krajskou hygienickou stanicí).
Pakliže by Vás soused obtěžoval hlukem úmyslně (a to kdykoli – tedy nejen v době nočního klidu), mohl by se dopustit přestupku proti občanskému soužití, který dle § 7/1 písm. c) bodu 3. zákona o některých přestupcích spáchá fyzická osoba tím, že úmyslně naruší občanské soužití tak, že se vůči jinému dopustí schválnosti. Za spáchání tohoto přestupku může být uložena pokuta do 20.000,- Kč.
2/ Soukromoprávní varianta:
Obecně platí, že vlastnické právo nesmí být zneužíváno za účelem nadměrného obtěžování či šikany jiných. Konkrétně lze odkázat na § 1012 občanského zákoníku:
„Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit. “
I pokud by Vás soused hlukem nechtěl obtěžovat, nicméně nadměrná hlučnost z jeho bytu by Vám významně ztěžovala výkon vlastnického práva, mohli byste se bránit, a to s odkazem na § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … hluk … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“
Výše uvedené ustanovení lze samozřejmě vztáhnout rovněž na užívání bytů.
Pokud by tedy nebylo docíleno nápravy prostřednictvím veřejnoprávní varianty (zahájení přestupkového řízení), bude možné, abyste na souseda (popřípadě současně na majitelku sousedního bytu) podali k soudu žalobu. K učinění tohoto právního kroku Vám doporučuji využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz
(a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva). Nevýhodou této varianty je její zdlouhavost, finanční i psychická náročnost a nepředvídatelnost výsledku soudního řízení.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník