2013 jsem si koupil babetu za peníze darované od souseda, k babetě jsem měl přistup do doby, než vyměnil zámky, a odmítal věci vydat. Darovací smlouva není, ale je v kartičce průkazu a jako majitel (i u pojišťovny v době placení ručení). Nekomunikuje, utíká za dveře, když mě vidí po jít ulici. Jak mám tedy postupovat?

Není to jediná věc co mi zadržuje. (pořizovací cena byla 6000 Kč - dar). Úpravy, aby byla způsobilá k provozu (asi 2000 Kč). Důvod proč přestal komunikovat, byl ten, že si dělal iluze o vztahu s moji matkou. Babeta byla kupována, přes internet, s tím, že ten prodávající přijel k mému domu, a za hotové peníze z kapsy souseda se koupila. Darovací smlouva není ani nebyla. Účtenka také ne. Je jen jeden svědek, že jsem to dostal darem. Zbytek už to ví jen z vyprávění, když se rodina ptala, kde jsem ji vzal. Děkuji, Milan.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě musíte podat žalobu k soudu na vydání neoprávněně zadržovaných věcí. V řízení budete muset Vaše vlastnické právo k babettě a případně také k ostatním věcem, tedy především svědeckými výpovědmi, a to i těmi "z doslechu" nebo svědky, kteří viděli, že babettu užíváte.
Pokud by soused ani po soudním rozhodnutí babettu dobrovolně nevydal, bude nutné podat návrh na nucený výkon rozhodnutí (exekuci).