Matka vlastní podíl na domě, což je byt a kousek nebytových prostor. Chce nechat podíl přepsat na mě, jsem dcera, ale předseda byt. družtva řekl, že na mě podíl přepsat nejde, protože nemám v bytě trvalé bydliště. Děkuji, Yveta

ODPOVĚĎ:
Převod družstevního podílu v bytovém družstvu je upraven v § 736/1 zákona o obchodních korporacích, dle něhož platí, že převoditelnost družstevního podílu člena bytového družstva nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva;
V současné chvíli Vám proto doporučuji nahlédnout do stanov předmětného bytového družstva a ověřit, zda splňujete všechny podmínky pro členství v bytovém družstvu (pakliže ano, nebrání nic tomu, aby byl družstevní podíl převeden z Vaší matky na Vás).
Obsahují-li stanovy bytového družstva skutečně podmínku členství, spočívající v povinnosti mít na adrese bytového domu vedenu adresu místa trvalého pobytu, lze uvažovat o neplatnosti takové podmínky (a to pro její rozpor s dobrými mravy).
V tomto ohledu připomínám, že adresa místa trvalého pobytu je pouze administrativním údajem (sloužícím zejména pro adresování úřední korespondence). Dle § 10/1 a 2 zákona o evidenci obyvatel platí, že:
- místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v registru obyvatel ve formě referenční vazby (kódu adresního místa) na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání;
- občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci;
- z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu, na jehož adrese je místo trvalého pobytu evidováno, ani k vlastníkovi nemovitosti.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
zákon č. 133/2000 Sb. , o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel)
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/