1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

V rámci Zelené úsporám zatepluji rodinný dům a součástí je i oprava omítky garáže, která je stavebně spojena s domem. Jedna stěna garáže je na hranici pozemku. Soused mě však odmítá pustit na jeho pozemek a umožnit opravu stěny (nátěr barvou) s tím, že u stěny má záhon s okrasnými rostlinami. Který zákon nebo předpis toto upravuje? Děkuji za odpověď, Zdeněk.

ODPOVĚĎ:
Podle ust. § 1021 Občanského zákoníku "Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou." Z uvedeného ustanovení plyne, že soused je povinen Vás za účelem nezbytné opravy na svůj pozemek pustit. Pokud by stále odmítal, nezbylo by Vám, než se obrátit na soud, ve sporu byste jistě byl úspěšný.