Na vlastní náklady budeme realizovat přípojku inženýrské sítě, ale přes cizí nemovitost (konkrétně pole). Vše je již papírově zařízeno, ale bylo nám doporučeno před vstupem na nemovitost sepsat s vlastníkem zápis o stavu nemovitosti dotčené stavbou. Jakým způsobem máme zápis sepsat a co vše do něj uvést, abychom pak na tom nebyli biti? Děkuji, Gabriela

ODPOVĚĎ:
Na začátku své odpovědi považuji za nutné uvést, že „zápis o stavu nemovitosti dotčené stavbou“ žádný právní předpis nezná, tzn. že nikde nejsou zakotveny náležitosti tohoto zápisu.
S ohledem na to, že v tomto zápisu bude nutné objektivně zachytit skutečný stav předmětného pozemku, doporučuji Vám do zápisu uvést:
1/ identifikaci stran zápisu, tedy Vás a vlastníka pozemku (a to uvedením jména, příjmení, data narození a adresy trvalého pobytu) ;
2/ specifikaci dotčeného pozemku (a to uvedením jeho parcelního čísla, druhu, přibližné rozlohy, katastrálního území a čísla LV, pod kterým je veden příslušným pracovištěm katastrálního úřadu) ;
3/ prohlášení, že vlastník pozemku je jeho vlastníkem (čemuž odpovídá i zápis v katastru nemovitostí) ;
4/ stručnou zmínku o právním titulu, který Vás ke stavbě přípojky na tomto pozemku opravňuje;
5/ popis skutečného stavu předmětného pozemku před započetím výkopových prací; zejména tedy popsat stav povrchu pozemku (travní porost/oranice/kamenitý terén/apod.), popsat složení pozemku (hlína/písek/jíl/apod.), zmínit případné porosty (zejména dřeviny), které se nacházejí v místech, kudy má být přípojka vedena, zmínit případné terénní nerovnosti apod. ;
6/ prohlášení obou stran zápisu o jeho pravdivosti (tzn. že zápis odpovídá skutečnému stavu pozemku) ;
7/ prohlášení o tom, že zápis je vyhotoven ve dvou stejnopisech, z nichž každá strana zápisu obdrží po jednom (popř. v takovém počtu stejnopisů, jaký odpovídá počtu stran zápisu) ;
8/ dataci a podpisy všech stran zápisu (tyto podpisy je možné úředně ověřit, např. na poště).
Zápis Vám doporučuji doplnit podrobnou fotodokumentací pozemku (která se stane přílohou zápisu, např. vytištěné na samostatném listě, který se k zápisu přiloží, o čemž je vhodné se v zápisu výslovně zmínit), přičemž je vhodné pořizovat fotodokumentaci i v průběhu výkopových prací a pokládání inženýrských sítí (bude-li to možné).
Obdobný zápis je vhodné sepsat i po skončení stavebních prací, tzn. že předmětem tohoto zápisu bude shoda stran na stavu pozemku po skončení prací a prohlášení vlastníka pozemku o tom, že stav pozemku odpovídá stavu před zahájením výkopových prací (i tento zápis je možné doplnit fotodokumentací).
Podrobnost zápisu (a fotodokumentace) je přímo úměrná Vaší obavě z možných nedorozumění s vlastníkem předmětného pozemku, vždy je však vhodnější spíše podrobnější nežli stručná úprava.
Máte-li zájem o oficiální zachycení stavu předmětného pozemku (tzn. ve formě veřejné listiny), můžete se obrátit na kteréhokoli notáře:
https://www.nkcr.cz/seznam-notaru
který je oprávněn vyhotovit osvědčení o stavu věci (§ 72/1 písm. g) a § 79/2 a 3 notářského řádu).
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 358/1992 Sb. , o notářích a jejich činnosti (notářský řád)
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/