Nájemce bytu zemřel 06/2007 a nemá vyřízené dědictví co se týče družstevního bytu, i když byt byl do dědictví přihlášen. Existuje maximální zákonná lhůta na vyřízení dědického řízení, kdy je určen dědic a nebo toto řízení může trvat neomezeně? 6 let na vyřízení dědického řízení se mi zdá být nepřiměřeně dlouhá doba. Děkuji, Justýna

ODPOVĚĎ:
Zákonná lhůta pro vyřízení dědického řízení není stanovena. Všechny úkony, které je třeba učinit, by měly být učiněny bez zbytečného odkladu. V případě, že se dědicové nemohou dohodnout, v dědickém řízení je nezletilý, nesvéprávný nebo se musí ustanovit znalec může dědické řízení trvat skutečně dlouho (mnoho let). Pokud je dědictví navíc předluženo, je běžné, že dědické řízení trvá několik let, neboť postupně odmítají dědictví dědici jednotlivých dědických skupin.