Může začít dědické řízení bez úmrtního listu? Bude se se začátkem konečného jednání čekat na vystavení úmrtního listu? Jak dlouhá může být doba, kdy proběhne konečné jednání, pokud se na úmrtní list již nějakou dobu čekalo a nyní je vystaven - může to být opět v řádu měsíců, nebo spíše dnů? Má přidělení notáře pro dědické řízení nějaká pravidla? Děkuji, Jiřina

ODPOVĚĎ:
Dědické řízení bez úmrtního listu zahájit nelze. Důležité je, jak velký majetek bude v rámci dědictví řešen a jak je notář vytížen. Pokud by téměř žádný majetek nezůstal, dá se očekávat, že by dědické řízení mohlo být ukončeno nejdříve za 3 měsíce, pokud existuje majetek, může trvat i déle než rok. Notář jako soudní komisař je přidělován podle tzv. rozvrhu práce. Pověřuje ho soud, v jehož obvodu zůstavitel bydlel a pověřuje toho notáře, který je dle rozvrhu práce na řadě.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Přidělení notáře v dědickém řízení - pravidla