Mám dotaz ohledně posloupnosti a případných podílů v dědickém řízení ze zákona. Zemřel bezdětný bratranec mého otce, jediná přímá žijící příbuzná je jejich sestřenice. Máme jako synové našeho otce, který byl bratranec zemřelého, ale zemřel dříve, nějaký nárok ze zákona na podíl v dědickém řízení? Děkuji. Mikuláš.

ODPOVĚĎ:
Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele (tj. praneteře a prasynovci zůstavitele) a děti prarodičů zůstavitele (tj. tety a strýcové), každý stejným dílem. Nedědí-li strýcové a tety zůstavitele, dědí jejich děti (tj. sestřenice a bratranci zůstavitele).
Zákon již nemluví o dětech bratranců a sestřenic. Dle mého názoru tak již dědický nárok na děti nepřechází a dědictví tak připadne sestřenici.