Mám dotaz ohledně dědického vyrovnání. 5/2023 mi zemřel otec. S bratrem jsme po něm oba zdědili automobil. Chceme se vyrovnat tím, že bratrovi auto nechám za předem domluvenou částku a rád bych věděl, zda stačí vyrovnávací smlouva, kterou mezi sebou uzavřeme nebo zda to musí proběhnout za přítomnosti notáře.

Také bych rád věděl, jak je to s následujícím přepisem. Auto je zatím pravděpodobně napsané na nás oba, jelikož jsme žádný přepis po proběhlém dědickém řízeni neřešili. Velmi děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem, Rudolf.

ODPOVĚĎ:
V takovém případě Vám stačí sepsat smlouvu o vypořádání spoluvlastnictví k automobilu, přítomnosti notáře třeba není, pokud už je dědické řízení skončené.
Na registru vozidel by pak mělo stačit dědické usnesení a smlouvy o vypořádání spoluvlastnictví s ověřenými podpisy.