Slyšel jsem, že je od 1.1.2013 věřitel povinen dlužníkovi zaslat předžalobní výzvu před tím, než podá k soudu návrh na vydání platebního rozkazu. Je to pravda? Který je to § kterého zákona? Děkuji, Milan

ODPOVĚĎ:
Dovoluji si odkázat na článek na stránkách bezplatné právní poradny, který se podrobně věnuje mimo jiné i problematice předžalobní výzvy.
Máte tedy pravdu, tento institut byl do právního řádu České republiky s účinnosti od 1. 1.2013 zaveden. Jde o ustanovení § 142a občanského soudního řádu, z. č. 99/1963 Sb., texty zákonů jsou dostupné na stránkách www.zakonyprolidi.cz. Jde sice o povinnost věřitele, ale její nesplnění nemá vliv na úspěšnost žaloby u soudu, naproti tomu má vliv na přiznání respektive nepřiznání náhrady nákladů řízení (viz o tom blíže v citovaném článku).