Jak je to během insolvenčního řízení - oddlužení s příspěvkem na péči. Příspěvek má přiznaný dcera a já o ni pečuji, takže chodí na mé jméno a na můj účet. Musím příspěvek odevzdat insolvenčnímu správci? Pracuji a z mé mzdy může odcházet cca 4000 Kč měsíčně po odečtení odměny správci, věřitelům uhradím více než 30% pohledávek.

V případě, že bych měla příspěvek odevzdat, ale u soudu ho nenahlásím jako příjem a nebudu ho odevzdávat, je zjistitelný? Nebo-li bude soud zjišťovat, zda pobírám takový příspěvek? Platím z něho služby pro dceru. Četla jsem že je nezabavitelný, informace na internetu se dost liší. Předem děkuji. Děkuji, Jana

ODPOVĚĎ:
Dle ust. § 7 odst. 1 zákona č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách, se příspěvek na péči (dále jen „příspěvek“) poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Dle ust. § 7 odst. 2 zákona má nárok na příspěvek má osoba, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb.
Z tohoto vyplývá, že příspěvek náleží osobě, o kterou má být pečováno, nikoliv osobě, která péči zajišťuje. Vy jste dle zákona příjemcem příspěvku, nicméně příspěvek není možné využívat pro své potřeby, tedy ani pro úhradu dluhů v insolvenčním řízení. Tím byste dokonce porušila povinnosti vyplývající ze zákona, neboť jste povinna na vyžádání prokázat, že byl příspěvek využit k zajištění pomoci. Při oddlužení splácíte dluh ze svých příjmů, a není proto možné z příspěvku strhávat částky k úhradě Vašeho dluhu.
Nicméně i přesto doporučuji kontaktovat insolvenčního správce s tím, že se jedná příspěvek na péči pro Vaší dceru, abyste předešla jakýmkoli nedorozuměním ohledně těchto peněz.