21.7.2016 jsem obdržel vyrozumění od ČTÚ, že od r. 2009 dlužím za služby 1 086 Kč. Dle dopisu 28.4.2011 bylo v té věci zahájeno správní řízení. V tu dobu jsem se stěhoval z podnájmu na trvalé bydliště a zřejmě nějakým nedopatřením nedošlo k ukončení služeb. Do obdržení dopisu jsem neměl o dluhu ani tušení a ČTÚ přiznal, že mu trvalo 5 a 1/2 roku, než mě vyrozuměli o zahájení správního řízení.

Můžu podat námitku o promlčení? Dluh jsem ochoten zaplatit, ale chtějí po mně navíc 3 346 Kč za právní služby. Děkuji. Josef

ODPOVĚĎ:
Bylo by dobré vědět, jaké správní řízení bylo zahájeno a s jakým výsledkem, protože by případně mohlo běh promlčecí lhůty přerušit. Promlčecí doba je tříletá, takže námitku určitě vzneste, nicméně jak výše uvádím, s ohledem na správní řízení by námitce nemuselo být vyhověno. Je zvláštní, že jste se o správním řízení nedozvěděl, bylo by třeba zjistit, jakým způsobem Vás vyrozumívali apod. Pokud bude pochybení na straně úřadu, pak nejste povinen žádné další náklady hradit.