2015 jsem uzavřela dohodu s vlastníkem nemovitosti, že zaplatím třetinu ceny domu a zbytek budu hradit ve splátkách. Po úplném splacení měla být nemovitost převedena na mě a mého manžela. Nyní je však můj manžel po smrti a já jsem v insolvenci. Zbývá mi doplatit 120.000 Kč a můj syn, který žije v zahraničí, mi nabídl, že mi tuto částku uhradí, abych se mohla vystěhovat.

Vzhledem k mé insolvenci bych však chtěla do finální smlouvy zahrnout svého druhého nezletilého syna, aby se stal 100% vlastníkem nemovitosti. Jeho jménem bych následně nemovitost prodala a výtěžek uložila na jeho účet. Dále bych ráda zajistila, aby nemusel platit daň z prodeje nemovitosti. Podle informací, které jsem našla na internetu, by k tomu mělo stačit, aby v nemovitosti bydlel déle než 2 roky. Prosím o analýzu mého případu a případnou pomoc s jeho řešením. Velice by mi to usnadnilo život. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Zlata.

ODPOVĚĎ:
Upozorňuji, že pokud jste v insolvenci, nemůžete se závazkem, který by Vám měl přinést finanční prostředky, manipulovat tak, abyste krátila věřitele. Tedy doplatit jednorázově dlužnou částku v době, kdy jste v insolvenci, rozhodně nedoporučuji, neboť insolvenční správce by požadoval, aby došlo k realizaci této smlouvy o smlouvě budoucí, tedy nemovitost by přešla do Vašeho vlastnictví a on by ji v rámci insolvence zpeněžil ve prospěch věřitelů. Pokud byste věc řešila prostřednictvím syna, tak daň by platit nemusel, pokud by měl v nemovitosti dva roky před prodejem bydliště nebo finance použil na úhradu vlastního bydlení. Pokud žádnou smlouvu o smlouvě budoucí sepsánu nemáte a teprve nyní budete závazek převést nemovitost sepisovat, tak je možné, aby takovou smlouvu se stávajícím vlastníkem sepsal rovnou Váš syn.