Moje žena má bratra, který v minulosti cca 15 let odkoupil byt od své maminky. Svojí sestru o tom informoval zběžně, že ona má byt se mnou jako manželem a on nemá nic. Teď nastala situace, že maminka jde do domova důchodců a její syn pravděpodobně byt prodal. Má jeho sestra i tak nárok na něco, když před 10 lety byt odkoupil?

ODPOVĚĎ:
Pokud bratr manželky od své matky koupil byt, jednalo se o závazkový vztah - kupní smlouvu, a není rozhodné, že k tomu došlo v rámci rodiny. Tedy nejedná se o darování, které by za určitých podmínek mohlo být zohledněno v dědickém řízení. Manželka tedy nemá na jakékoliv vypořádání z bytu nárok.