Stavební úřad neoprávněně zadržoval 12 roků kolaudační rozhodnutí, což bylo nyní potvrzeno rozsudkem soudu. Je v této souvislosti možné, resp. žádoucí před podáním žádosti o zadostiučinění dle zák. č. 82/1998 Sb. ústřednímu úřadu obrátit se na městský úřad, pod který uvedený stavební úřad spadá, s návrhem na dohodu o přiměřeném zadostiučinění za způsobenou újmu?

Má tento městský úřad nějaké možnosti na takovou dohodu, a to se sníženou výší kompenzace, přistoupit? Děkuji, David

ODPOVĚĎ:
Podle mého názoru je skutečně na místě, abyste se s nárokem na náhradu škody obrátil nejprve na toho, kdo podle tvrzení soudu pochybil. Za škodu odpovídá tento úřad. Kromě toho, i kdyby bylo podání nesprávně doručeno, podle současného znění správního řádu je každá orgán povinen doručené podání postoupit usnesením příslušnému orgánu. Pokud Vy přistoupíte na sníženou výši kompenzace, nebudete pravděpodobně vymáhat nic víc a pak tedy celá náhrada škody skončí v této fázi.