Léto 2015 jsem koupil 2 kola, později jejich prodej. Nyní jsem byl na službě kriminální policie ČR. Pán předtím kola ukradl. Nový majitel kola si stěžuje, že mu Policie kolo zabavila. Kdo ponese vinu, kdo to zaplatí. Děkuji. Josef

ODPOVĚĎ:
Pokud jste obě kola nabyl v dobré víře, že jej kupuje od vlastníka, pak jistě nemůžete být obviněn z trestného činu. Spíše budete na straně poškozených, neboť jste byl uveden v omyl. Otázka náhrady škody se pak týká toho, kdo škodu způsobil, tedy zloděj a jeho příp. spolupracovníci a toho, komu škoda vznikla. Pokud jste ovšem věděl, že kola pocházejí z trestné činnosti a policie Vám tuto skutečnost prokáže, může být obviněn z různých přečinů od legalizace trestné činnosti po kupříkladu spoluúčast na krádeži.