Mám 14-ti letého syna, který se třemi kamarády chodí skákat do sena. Bohužel, když byli skákat naposledy, hráli si s ohněm a neštěstí bylo na světě. Syn tvrdí, že sice pár stébel uhasili, když odcházeli, ale i tak seník hořel tři dny, než se ho podařilo uhasit. Věc je samozřejmě v šetření, kluci teď na sebe hážou navzájem vinu, kdo si hrál se zapalovačem a kdo ne, ale vinu mají všichni.

Celková škoda je zhruba milion a půl. Chtěla jsem se zeptat, jaký bude postup dál, když se opravdu ukáže, že stodola shořela jejich vinou. Což se pravděpodobně ukáže. Jak se postupuje v případě, když syn ještě není trestně způsobilý? Budem ho muset poslat do nějakého nápravného zařízení? A jak to bude s náhradou škody? Budem ji jako jeho rodiče muset zaplatit? Moc děkuji za odpověď. Alena

ODPOVĚĎ:
Pokud bude prokázáno, že stodola shořela vinou chlapců, pak budou jejich rodiče povinni nahradit způsobenou škodu. Pokud jde o umístění dětí do výchovného zařízení, pak není třeba se zásadně obávat, že tomu tak skutečně bude. Výchovná opatření ukládá soud a ústavní výchovu nařizuje pouze v nezbytných případech, je možné spíše očekávat dohled kurátora pro mládež či uložení napomenutí.