29.7.2016 jsem si na poště vyzvedl doporučený dopis, ve kterém byl exekuční příkaz na mou výplatu od Městského úřadu Miroslav. Ihned jsem na daný městský úřad volal a začal zjišťovat, co to má znamenat. Bylo mi sděleno, že se přestupek měl stát ke konci roku 2010. A v roce 2011 jsem měl být "údajně před přestupkovou komisí daného Městského úřadu".

Bylo mi řečeno, že mi byly již zaslány předtím dopisy k výzvě o zaplacení dluhu. Tady jsem si zkontroloval adresu příjemce na dopise a tam bylo uvedeno mé jméno, ale s adresou, na které jsem nikdy nebydlel a pod tím byla uvedena korespondenční adresa - a ta už byla moje. Tak jsem tedy musel začít přes telefon přesvědčovat úřednici, že se musí jednat o špatnou osobu. Až když jsem úřednici nahlásil své RČ a jména mých rodičů, tak to začala ověřovat. A pak během dne mi volala zpátky s tím, že kolegyně, která tento případ měla na starosti se spletla. Podle toho co mi řekla úřednice, tak mě zaměnila za jinou osobu, která se jmenuje stejně jako já a měla se narodit i ve stejný den a rok. A jelikož si ta úřednice, která to měla na starost neověřila, jestli má správnou osobu. Tak vydala exekuční příkaz na mé jméno a zaslala ten příkaz i ke mě do zaměstnání. Poté co jsem SÁM musel dokázat, že na jejich Městském úřadě udělali chybu, tak ještě v ten den poslali přes datovou schránku příkaz na zastavení Exekuce a další týden mi to poslali i poštou. A ta úřednice, která tu chybu udělala nebyla ani schopná mi zavolat nebo přiložit omluvný dopis s omluvou. To, že mi takový dopis vůbec přišel, tak byl pro mě velký šok a ostuda, ale to, že mi to poslali i do zaměstnání, tak to je pro mě ještě daleko větší ostuda, jelikož pracuji v bance. Můj dotaz tedy zní, jestli mám nějakou šanci na odškodnění za tuto situaci, kterou jsem sám nijak nezavinil. Jaké bych měl udělat právní kroky. Děkuji. Norbert

ODPOVĚĎ:
V případě pochybení úřední osoby se můžete domáhat náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem. Je ale nutné, aby škoda byla majetková, tedy aby Vám prokazatelně nějaká škoda v penězích vznikla, což v tomto případě asi nevznikla. Je ale zřejmé, že Vám vznikla škoda osobnostní, která je v mnoha případech - jako i v tomto - ve svém dopadu mnohem závažnější, než kdyby Vám vnikla nějaká škoda finanční. V tomto případě máte jedinou možnost, a to v rámci sporu na ochranu osobnosti žalovat Městský úřad a požadovat můžete jak omluvu, tak i tzv. přiměřené zadostiučinění, čímž se rozumí vyjádření toho, jak jste byl poškozen na osobnostních právech, v penězích. Doporučovala bych tedy nejdříve vyzvat úřad, aby Vám zaslal omluvu a případně i finanční kompenzaci, pokud se nesetkáte s úspěchem, pak podat žalobu na ochranu osobnosti. Zde bych ale doporučila kontaktovat advokáta, neboť osobnostní spory bývají mnohdy velmi složité a je těžké i odhadnout přiměřenost finanční kompenzace, s čímž Vám pomůže právě zkušený advokát.